Vyslechnut byl bývalý radní Miroslav Káninský, který měl obvolávat nájemníky v domech, jenž mu patří, a žádat je, aby volili jeho stranu. Kromě toho měli někteří z nájemníků k dispozici i plachtu podobnou skutečnému volebnímu lístku, ovšem pouze v poloviční velikosti. Na ní byly z jedné strany předtištěny kandidátky s křížkem u strany Naše Poděbrady, za kterou na třetím místě Káninský kandidoval.

Policisté se zabývali tím, zda nedošlo ke spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda, za což hrozí až tři roky vězení.

Bývalý radní kvůli tomu vypovídal na policii, kde mimo jiné uvedl, že zmenšené volební lístky sloužily pouze jako instruktážní materiál, na němž měli členové strany ukazovat voličům, jak z jejich pohledu správně volit.

Zásadním faktem je skutečnost, že pokud by se zmenšený volební lístek s předtištěným křížkem skutečně dostal do volební urny, volební komise by ho neuznala jako platný hlas. Takové konání by v konečném důsledku straně uškodilo.

Volební speciál Nymburského deníku najdete ZDE

„I po konzultaci s odborníkem z ministerstva vnitra jsme tak dospěli k rozhodnutí, že se trestný čin ani přestupek nestal a případ byl odložen,“ řekl policejní rada Marek Šmíd.