Starosta Milan Pavlík (ČSSD), který zřejmě bude prvním mužem města páté volební období v řadě, upozorňuje na fakt, že podobnou zkušenost už právě v Městci mají. „Bylo jedno období, kdy v pětičlenné radě města zasedaly čtyři ženy. Já se na spolupráci se všemi těším, vůbec v tom nevidím problém,“ řekl Pavlík.

V podobném duchu se vyjádřil i dosavadní místostarosta Petr Novák (Proměstecko). „Myslím si, že spíše to bude ku prospěchu věci. Na spolupráci v novém zastupitelstvu se těším bez ohledu na to, zda tam bude více žen než mužů. To není to hlavní kritérium,“ uvedl místostarosta.

Dosavadní člen rady města Oldřich Bíža si všiml, že hned čtyři ženy se dostaly do zastupitelstva z kandidátky Společně pro Městec. Neuspěl žádný z mužů, přičemž právě muži byli na prvních dvou místech. Voliči tohoto sdružení vykřížkovali a zvolili ženy kandidující na třetím, šestém, osmém a desátém místě. „Je zajímavé, že na jedné kandidátce dosáhly takového úspěchu výlučně ženy. Jinak já všechny ty, které se dostaly do zastupitelstva, osobně znám a nevidím v tom žádný problém. Při práci v zastupitelstvu není rozhodující, zda se jedná o ženu či o muže, ale jaké mají dispozice řešit jednotlivé úkoly, které nás čekají,“ myslí si lídr Městeckého sdružení nezávislých kandidátů.

Starosta chce širší koalici

Samotná jednání o podobě vládní koalice teprve budou probíhat. ČSSD starosty Milana Pavlíka skončila ve volbách druhá, ovšem se stejným počtem čtyř mandátů jako vítězné hnutí Společně pro Městec, z nějž vzešly už zmíněné čtyři ženy. Zastupitelstvo je patnáctičlenné, většinu tak tvoří osm členů. „Chci jednat se všemi zástupci a pokusit se vytvořit širší koalici. Všichni chceme společně pro Městec to nejlepší a doufám, že se dohodneme na budoucí spolupráci,“ uvedl Pavlík s tím, že výsledek jednání by mohl být znám příští pondělí.

Volební speciál Nymburského deníku najdete ZDE

S návrhem na vytvoření širší koalice souhlasí i dosavadní místostarosta Petr Novák. „V tomto smyslu jsem to také panu starostovi doporučoval. Myslím si, že doba vyžaduje širší spolupráci a ne jen vytváření těsných většin o jeden hlas,“ doplnil místostarosta.