Světla reflektorů jsou tradičně upřena na největší města regionu. Před čtyřmi lety v Nymburce poměrně jednoznačně vyhrálo sdružení Nymburk s klidem (NsK) stávajícího starosty Tomáše Macha. Jenže slabší výsledek jeho stávajících koaličních partnerů nakonec stačil pouze na to, že nynější koalice tvořená Nsk, ODS a ČSSD získala dohromady jen nejtěsnější většinu a poměrem hlasů 11:10 prohlasovala v posledních čtyřech letech řadu zásadních rozhodnutí.

Kromě výsledku NsK bude tedy vedení města vyhlížet, jak si povede ODS, která v Nymburce oproti celostátní koalici preferuje jiné partnery. ČSSD po neúspěchu v parlamentních volbách v Nymburce pod tímto názvem nekandiduje, nicméně kandidáty kolem někdejšího hejtmana Miloše Petery naleznou voliči pod nálepkou Jistota a budoucnost.

Překlopit většinu na svou stranu bude chtít pochopitelně opozice. V minulých volbách druzí nejúspěšnější Nymburští demokraté dali tentokrát na své kandidátce příležitost i zástupcům Pirátů a hnutí Zdravý Nymburk ve snaze opoziční síly sjednotit.

Samostatným hnutím zůstal blok dřívějšího starosty Pavla Fojtíka s názvem Změna pro Nymburk. Svoji kandidátku nasadila také TOP 09 s podporou lidovců, kterou vede historik a donedávna ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. Zda tolik opozičních subjektů, o nichž se dá předpokládat, že by spolu mohly v případě úspěchu spolupracovat, bude ku prospěchu výsledku voleb, ukáže až sobotní večer po sčítání hlasů.

Kdo kandiduje na Nymbursku? Seznam kandidátů najdete ZDE

Zapomenout nemůžeme samozřejmě ani na hnutí ANO pro Nymburk, u nějž je otázka, s kým by po volbách jednalo a kdo by je k jednání přizval. Malou šanci na úspěch mají okrajové politické síly, zprava SPD a zleva KSČM.

Volby v Poděbradech

Naprosto otevřená a těžko čitelná je situace v Poděbradech. Místní volební kampaň byla divočejší, než je zvykem a poznamenaly ji především kauzy spojené s nešťastnými výroky na adresu Romů ze strany starosty Jaroslava Červinky, a pak kauza sledování některých opozičních kandidátů soukromým detektivem, které si objednal radní Miroslav Káninský.

Nakolik obě kauzy spojené se současnou vládní koalicí (Naše Poděbrady, ODS a STAN, dnes už Nezávislí kandidáti) poškodily její vyhlídky ve volbách, je zásadní otázkou.

Další pak je třeba to, zda dokáže své vítězství z minulých voleb obhájit hnutí exstarosty Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady) a na rozdíl od minule přesvědčí pro svoje vládnutí i další partnery s potřebným počtem mandátů.

Svoji roli mohou sehrát také další hnutí, například Pro občany Poděbrad nebo projekt podnikatele Pavla Loudy Žijeme pro Poděbrady.