Dosavadní starosta Karel Otava (Společně pro Lysou, SPL) se jako jeden ze tří opozičních zastupitelů do nové samosprávy hlasy voličů dostal, ale sám se mandátu ještě před ustavujícím zasedání vzdal. Místo něj bude zasedat v zastupitelstvu bývalá radní Karolína Stařecká (SPL). Ani ta se ale ustavujícího jednání nezúčastnila a omluvila se z něj.

Volby nového vedení města pak byly hladkou záležitostí. Na první jednání dorazily desítky místních, kteří po každé jednomyslné volbě člena vedení města tleskali. Všemi čtrnácti hlasy přítomných byl zvolen starostou Karel Marek. Ten poděkoval za podporu voličům, novým kolegům ze zastupitelstva i své rodině. „Dovolte mi dnes, kdy si připomínáme Památku zesnulých, abych vzpomněl i na člověka, který mě podporoval od začátku v mých prvních krocích, a tím byl můj otec,“ řekl nový starosta bezprostředně po zvolení.

Stejným poměrem, tedy 14:0, byla zvolena také uvolněná místostarostka Martina Tužinská Synková a neuvolněná místostarostka Radka Bláhová (obě LNS). Zbývajícími dvěma členy rady se stali Štěpánka Vošická a Jan Marek (oba LNS). Finanční výbor povede Jaromír Šalek (LNS). Vedení kontrolního výboru podle tradice připadl opoziční kandidátce, bývalé místostarostce Romaně Fischerové (ANO). Komisi pro majetek a územní plánování přebral Michal Řezníček (LNS).

Už po drtivém vítězství sdružení Lysá nás spojuje Karel Marek avizoval, že hlavním úkolem pro nové vedení města bude prověření a kontrola všech naplánovaných a rozjetých projektů po bývalém vedení města. Podle jeho slov město není v dobré finanční situaci a v letošním rozpočtu chybí kolem 65 milionů korun. „Dalším úkolem bude sestavit reálný rozpočet pro příští rok,“ konstatoval nový starosta.

Přišel pětapadesátiletý, odcházel šestapadesátiletý

close O velmi netradiční uvolnění napětí před historickým jednáním nové samosprávy v Lysé se ve středu večer postaral Ondřej Vaněček (na snímku) z vítězného sdružení Lysá nás spojuje. info Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický zoom_in O velmi netradiční uvolnění napětí před historickým jednáním nové samosprávy v Lysé se ve středu večer postaral Ondřej Vaněček (na snímku) z vítězného sdružení Lysá nás spojuje. Ustavující zasedání nových zastupitelů po volbách je vždy slavnostní událostí. O uvolnění napětí před prvním jednáním nové samosprávy v Lysé nad Labem se ve středu večer postaral Ondřej Vaněček z vítězného sdružení Lysá nás spojuje.

Podle zákona o obcích řídí nové jednání nejstarší ze zastupitelského sboru. Tím, že se mandátu ještě před jednáním vzdal dosavadní starosta, jednasedmdesátiletý Karel Otava, stal se nejstarším zastupitelem právě Vaněček.

Ten začal jednání působivým prohlášením: „Dobrý večer. Jmenuji se Ondřej Vaněček a je mi 55 let. Pro zlehčení chci říci, že až odsud dnes večer budu odcházet, bude mi 56 let.“ Od desítek místních, kteří se na jednání přišli podívat, se mu dostalo bouřlivého aplausu, k němuž se s úsměvy připojili i zastupitelé. Nový starosta Karel Marek po svém zvolení a převzetí vedení schůze jubilantovi k narozeninám veřejně pogratuloval.