Na vyhlášení termínu ustavujícího zasedání v Lysé nad Labem se čeká kvůli stížnosti na výsledek voleb, kterou řeší krajský soud. Ten by měl rozhodnout tento, nejpozději příští týden.

Pokud zůstanou výsledky v platnosti, v nejužším vedení města zasednou tři čtyřicátníci. Starostou se stane pětačtyřicetiletý matematik a bankéř Karel Marek. Uvolněnou místostarostkou, která bude svoji funkci vykonávat na plný úvazek, se stane osmačtyřicetiletá Martina Tužinská Synková. Ta kvůli práci pro město přeruší své působení v Národním divadle. „Martina se kvůli práci pro Lysou rozhodla přerušit své současné zaměstnání právničky Národního divadla, a věnovat se naplno pozici místostarostky. Díky tomu mne Martina bude moci v úřadu zastupovat a soustředit se na tolik žádanou otevřenost a přívětivost našeho úřadu, ale i kvalitu vnitřních procesů,“ vysvětlil pozici své zástupkyně budoucí starosta Karel Marek.

Druhou, neuvolněnou místostarostkou má být pětačtyřicetiletá právnička Radka Bláhová. „Ta se více zaměří na bytové hospodářství a budování vlastních technických služeb,“ doplnil Marek. Nominace na pozice radních přijali Jan Marek, vzděláním stavař, ale profesí IT a datový specialista, a Štěpánka Vošická, která svým vzděláním i profesí bude přinášet školský a sociální pohled.

Rozpočtová krize

Podle nastávajícího vedení je aktuální situace městské kasy neudržitelná a jen na letošek v ní chybí kolem 65 milionů korun. To patrně pochopila i dosluhující rada, která minulý týden oslovila Českou spořitelnu. Ta nabídla městu kontokorentní úvěr ve výši 30 milionů korun.

O úvěru bude jednat už nové zastupitelstvo. „To, jestli kontokorent využít, nebo ne, na to teď nelze odpovědět, protože nemáme kompletní informace. Hledáme proto možné úspory v rozpočtu za letošní rok a současně připravujeme velice úsporný návrh rozpočtu na rok 2023,“ uvedli zástupci vítězného hnutí.

Nové vedení Lysé nad Labem:
Starosta (uvolněná pozice) – Karel Marek
Místostarostka (uvolněná pozice) - Martina Tužinská Synková
Místostarostka (neuvolněná pozice) - Radka Bláhová
Radní (neuvolněná pozice) - Jan Marek
Radní (neuvolněná pozice) - Štěpánka Vošická