Pět z devíti kandidátek je přímo spojených s celorepublikovými stranami či hnutími. Voliči tak najdou v obálce kandidáty za KSČM, ODS, ANO, TOP 09 + KDU – ČSL nebo SPD. Ke hnutí STAN se pak hlásí kandidátka bývalého starosty Pavla Fojtíka, která už po několikáté vystupuje pod hlavičkou Změna pro Nymburk.

Další tři soupisky jsou regionálními sdruženími. Ačkoliv v případě kandidátky s názvem Jistota a budoucnost vedené někdejším hejtmanem Milošem Peterou jde do značné míry o dřívější kandidátku ČSSD, která se po neúspěchu v parlamentních volbách ke straně už nechce znát.

Dva favoriti

Největší dvě místní sdružení by měla být podle výsledků minulých voleb favority i těch letošních. Vítězství bude obhajovat kandidátka Nymburk s klidem, která má na prvních třech místech současného starostu Tomáše Macha a oba místostarosty Bořka Černého a Stanislavu Tichou. Na jejich seznamu však nalezneme i populární trenérku a lektorku z Centra pro všechny Martinu Kučerovou nebo básníka, novináře a textaře Jiřího Tepera.

Ilustrační foto
ANKETA DENÍKU: Co rozhodne volby na Nymbursku?

Jejich vyzyvatelem by měli být opoziční Nymburští demokraté v čele s architektem Janem Ritterem ml. Ti pro volby spojili své síly s Piráty a hnutím Zdravý Nymburk. Na posledním místě jejich kandidátky najdeme i Českými lvy ověnčeného filmového architekta Jana Vlasáka.

Černí koně

Mezi favority voleb můžeme přiřadit i Změnu pro Nymburk dřívějšího starosty Pavla Fojtíka. Kandidují za ni např. ředitel Thermoservisu a muzikant Marek Michl nebo ředitel ZŠ Komenského Tomáš Danzer.

Naopak nymburská ODS jde trochu překvapivě proti celostátnímu proudu a spolupráci se stranami, se kterými aktuálně vládne na celostátní úrovni, odmítá. Na své kandidátce má kromě lídra a současného radního Zdeňka Vocáska například basketbalovou hvězdu Ladislava Sokolovského. I po volbách by ráda spolupracovala s hnutím Nymburk s klidem.

Komunální a senátní volby se konají 23. a 24. září 2022.
Komunální volby 2022: Termín, jak volit a neudělat chybu, kandidáti, lístky

Jazýčkem na vahách se může stát hnutí ANO v čele s dřívější místostarostkou Adrienou Gabrielovou. To dříve spolupracovalo se současnou opozicí. Jaká bude jeho pozice po letošních volbách, rozhodnou až voliči. Hnutí má na druhém místě Jaroslava Štencla, kterého místní znají z předchozích let především jako aktivistu proti zápachu šířícímu se z firmy Azos.

Překvapit může kandidátka TOP 09 s lidovci, kterou vede bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra. S pozicí černého koně a těžko predikovatelných výsledků nastupuje do voleb také Peterovo hnutí Jistota a budoucnost.

Naopak za senzaci by se považoval úspěch dvou stran z kraje politického spektra, tedy komunistů a SPD.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.