Předchozí
1 z 13
Další

Na sídlišti není kde zaparkovat. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. A zrovna ve vaší obci stále chybí kanalizace, ačkoliv ji zastupitelé slibují roky. Témata, která vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby?

Dejte nám vědět a zapojte se do velké ankety Deníku. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude. Své názory můžete sdělovat v exkluzivní anketě.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Rami el Soufi
ředitel cirkusu, Nymburk

Rami el SoufiRami el SoufiZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Podle mého by měl někdo přijít s tím, jak zkrátit čekací dobu u závor. Je to neúnosné a pokud někdo dokáže zařídit plynulejší dopravu, tak by měl podzimní vítězství v kapse. Jo a taky by měl zařídit odstranění zpomalovacích retardérů na sídlišti.

Olga Vendlová
mluvčí radnice, Poděbrady

Olga VendlováOlga VendlováZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Já myslím, že volby jak v Nymburce, tak v Poděbradech rozhodnou velmi podobná témata. Jednak zajištění školy a školky pro děti uprchlíků. Pak se bude hodně diskutovat o občanské vybavenosti měst. Tedy například zda mají dostatečné kapacity škol. A jak známo, obě města se chystají stavět bazén, což bude také jedním z témat.

Jaroslava Kořínková
provozovatelka Hudebního klubu Mlejn, Nymburk

Jaroslava KořínkováJaroslava KořínkováZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Alespoň podle toho co slyším, tak se hodně mluví o stavbě skateparku. Ten se slibuje už spoustu let a pořád tam ten nový neroste. To by mohlo být hlavně pro mladé klíčové téma.

Kateřina Musilová
kariérní poradkyně, Nymburk

Kateřina MjusilováKateřina MjusilováZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Podle mě komunální volby ovlivní účast. Tipuji nízkou a volit půjdou především ti nespokojení. Obávám se, že se to nebude vztahovat jen k městu, ale k vládě ČR. Takže ANO, SPD a jim podobní. A téma? Obecně si myslím Ukrajinci - jak se k nim město postavilo a jaký dopad to má na občany. A konkrétně v Nymburce asi lidi budou řešit opravy (silnice, sídliště a tak).

Jan Rydl
kytarista a herec, Městec Králové

Jan RydlJan RydlZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Ani po čtrnácti letech v Městci nedokážu říct, co bude ve volbách rozhodovat. Zásadní témata tu moc nejsou a půjde hlavně o to, zda bude následně zvolen do posledního období za starostu Milan Pavlík. To je asi největší téma, které tu rezonuje.

Lucie Trejbalová
básnířka a grafička, Nymburk

Lucie TrejbalováLucie TrejbalováZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Upřímně nevím co rozhodne. Budu to brát ze svého pohledu. Pro mě je velmi důležitý osobní přístup a důvěra, že do toho dávají srdíčko. Určitě by mě zajímala kvalitní kultura a její duševní ale i finanční podpora, která by vytvářela přesah i za brány našeho města. Dále určitě zútulnění ulice Palackého, kde skoro přestala růst jakákoli zeleň, kladný vztah města k uprchlíkům. A jako matku hledání řešení přeplnění školek, či více volnočasových aktivit pro děti.

Marek Velechovský
učitel, spoluautor naučné stezky, Nymburk

Marek VelechovskýMarek VelechovskýZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Největším tématem dozajista i do budoucna bude bazén. Za mě tu máme ale mnohem větší, i když neprobírané téma, a to je vzájemná komunikace a spolupráce na dlouhodobých klíčových problémech města, jako je například školství. Ty si totiž žádají souhru všech stran a to nám tu často chybí.

Lukáš Trejbal
zpěvák a básník, Nymburk

Lukáš TrejbalLukáš TrejbalZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Po čtyřech letech zase potkávám po městě na billboardech své kamarády. To mi vyloudí na tváři úsměv. Téma je pořád stejné už 30 let: bazén nebo nějaké koupaliště. Doufám, že zvítězí slušnost, i když to na první dobrou vypadá, že nemá v politice co dělat. Ale tohle je komunální politika, tam ten prostor vidím.

Lucie Drobík Kolářová
novinářka a bývalá mluvčí nemocnice, Městec Králové

Lucie Drobík KolářováLucie Drobík KolářováZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Podzimní volby v našem městě rozhodne množství lidí, kteří by rádi na radnici změnu a nebudou líní to jít osobně hodit do urny. Zásadní téma zřejmě nemáme. Spíše půjde o to, aby se naše město začalo trochu chytat příležitostí, které má (i když na investice asi není obecně dobrá doba) a ne jen unaveně kráčet tou stereotypní cestou. Ráda bych si pojem město/úřad/zastupitelstvo jako občanka spojovala i s něčím jiným, než je sběr odpadu.

Richard Hanus
adiktolog a muzikant, Nymburk

Richard HanusRichard HanusZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Myslím, že letošní komunální volby hodně odzrcadlí celkovou situaci, nálady a témata ve společnosti a světě. Že bude těžké uvažovat lokálně. Zásadní tedy bude oslovit přesně a srozumitelně témata komunální. A propojit je s těmi velkými. Zásadním tématem může být pomoc sociálně ohroženým skupinám, schopnost rozumět potřebám obyvatel, účelnost a priorita investic města.

Ladislav Kutík
syn dlouholetého starosty, Nymburk

Ladislav KutíkLadislav KutíkZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Obávám se, že stejně jako v posledních komunálních volbách v Nymburce rozhodne populizmus spojený s nesmyslným utrácením za bazén.

Jan Šoltys
vedoucí obchodu s potravinami, Nymburk

Jan ŠoltysJan ŠoltysZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Rozhodně nejzásadnější téma by mělo být plynulost průjezdu městem. Pořád se tu stojí v kolonách, nevyužívá se obchvat tak, jak by se měl využívat. Je potřeba, aby někdo našel recept na to, jak Nymburk bezpečně a bez kolon zprůjezdnit.