Mars překvapuje vědce čím dál víc. Zimní sezóna na něm trvá dva roky a co více, sněhové vločky mají údajně tvar krychle.

Mars. Ilustrační snímek
Tajemné otřesy na Marsu? Robot NASA přišel na záhadu, souvisí s novými krátery

Odborníci z americké kosmické agentury NASA si myslí, že jsou netypické tvary vloček výsledekem mrznutí oxidu uhličitého, při kterém se tvoří ledové krystalky. Zatímco vločky, které vznikají na Zemi, jsou šestihranné, molekuly oxidu uhličitého se uspořádají tak, že vznikne tvar krychle.

Tyto vločky jsou ještě menší než lidský vlas, což znamená, že i ty největší sněhové závěje na Marsi často nepřesahují několik desítek centimetrů. „Pokud byste si chtěli zalyžovat, museli byste jít do kráteru nebo k útesu, kde by se na svažitém povrchu mohl hromadit sníh,“ vysvětlil vědec na Marsu z NASA's Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii Sylvain Piqueux.

Jak vypadá zima na Marsu?

Zdroj: Youtube

Extrémně nízké teploty

I teploty jsou na Rudé planetě nevšední. V zimním období mohou klesnout na nejchladnějších místech až k -123 stupňům Celsia. „Když na Mars přijde zima, povrch se promění ve skutečně nadpozemskou sváteční scénu,“ citoval vědce z NASA deník The Miami Herald.

Portál SciTechDaily také doplňuje, že se sníh na Marsu vyskytuje jen v těch nejchladnějších oblastech a denních časech, konkrétně na pólech, při velké oblačnosti a v noci. V důsledku toho, že kamery na orbitálních kosmických lodích přes oblaka nedokáží vidět, zatím nevznikly žádné snímky padajícího sněhu. Vědci přesto vědí, že na Rudé planetě sněží, a to díky měření speciálních přístrojů.

Vozítko Perseverance.
Co je slyšet na Marsu? Vozítko Perseverance nahrálo děsivé zvuky větru

NASA například používá přístroj Mars Climate Sounder, který detekuje světlo ve vlnových délkách, které lidské oko nepostřehne. Díky tomuto stroji mohla NASA zachytit vodní ledový sníh padající na povrch planety. Mnohem více než sníh je ale pro Rudou planetu typická námraza.

Klasické vločky jako na Zemi by lidé na Marsu nenašli. „Sníh se tam vyskytuje ve dvou variantách. Jde o led, který vznikl z vody, a oxid uhličitý v pevném skupenství neboli suchý led. Protože marťanský vzduch je tak řídký a teploty tak nízké, sníh z vodního ledu sublimuje, tedy se mění v plyn ještě předtím, než se dotkne země. Země se dotkne pouze sníh v podobě suchého ledu,“ uvedli.

Roztodivné tvary ledu

Kouzla se na Marsu dějí i v období, kdy zima končí. „Snad nejbáječnější objev přichází na konci zimy, kdy veškerý nahromaděný led začíná tát,“ uvedli experti.

Když už konečně přijde jaro, tající led vybuchuje v gejzírech. Trysky vznikají, když sluneční světlo proniká do ledu a ohřívá plyn pod ním. Ten nakonec vybuchne a vytvoří celé vějíře prachu, které pak unáší vítr.

Led navíc na začátku jara nabývá díky sublimaci do atmosféry bizarních a zvláštních tvarů. Tím, jak se mění z pevné látky na plyn, vytváří obrazce, jako jsou například pavouci, skvrny na dalmatinovi, smažená vejce nebo švýcarský sýr. „Vidíme jedinečné objekty, které je opravdu těžké pochopit, ale které jsou krásné a unikátní pro Mars,“ řekl Piquex.

Atmosféra Marsu je složená hlavně z oxidu uhličitého a je velmi tenká. Vystavuje tak planetu kosmickému záření a vytváří velmi malý skleníkový efekt. Teploty na Rudé planetě dosahují v průměru -62 stupňů Celsia, v zimě se pochybují okolo -123 stupňů Celsia a v létě pak kolem 21 stupňů. Mars má kromě ročních období a proměnlivého počasí i další terénní rysy podobající se těm na Zemi. Vyskytují se na něm kanály, kaňony, hory i sopky. Vědci na něm našli dokonce nejvyšší známou horu ve Sluneční soustavě.