V Japonsku už po staletí kolují legendy o mořských pannách. Podle jedné z nich se žena, pokud sní kousek masa z takového tvora, stane nesmrtelnou. Jiná pověra zase tvrdí, že mořské panny dokáží předpovědět rozšíření infekční nemoci. Byť jde jen o legendy, kult těchto mytických stvoření je v asijské ostrovní zemi nesmírně silný. A příběhy o různých nálezech mumii, které svým tvarem mořské panny připomínají, fenomén jen posilují. Jednu takovou mumii přitom právě zkoumá tým japonských vědců.

Sarkofág s mumií. Ilustrační foto.
V břiše egyptské mumie našli plod. Vědci už ví, jak se mohl uchovat

Nálezem se zabývá tým odborníků z univerzity ve městě Kurašiki. „Záhadný tvor, který měří na délku třicet centimetrů, byl údajně uloven v Tichém oceánu blízko japonského ostrova Šikoku někdy mezi lety 1736 a 1741. Nyní je mumie vystavena v chrámu ve městě Asakuši. Se šklebící se tváří, špičatými zuby, dvěma rukama a vlasy na hlavě a čele působí až děsivě lidským dojmem. Jedinou výjimkou je spodní polovina těla, která připomíná rybí ocas," popisuje server NY Post.

Vedoucí výzkumného týmu Hiroši Kinošita ovšem uklidňuje, že mumie rozhodně není důkazem existence mořských panen. „Myslím, že jde o artefakt, který byl vyroben v období Edo a byl určen k exportu do Evropy nebo k nějakým představením v Japonsku. Předpokládám, že postava byla vytvořena spojením několika zvířat. Pomocí aktuálních CT skenů a testování DNA mumie plánujeme určit z jakých," shrnul vědec pro britský bulvární list The Sun.

Mumie k večeři

Podle Kinošity je nejpravděpodobnější, že někdo sešil těla opice a větší ryby. Konkrétní výsledky ale výzkum zatím nenabízí, ty budou publikovány teprve koncem letošního roku. „S testy zhruba 300 let staré mumie se teprve začalo," připomíná server The Independent.

Mořské panny byly každopádně pro japonskou kulturu velmi důležité i v minulosti a vytváření jejich mumií mělo velký význam. Kinošita sám říká, že slyšel příběhy o tom, jak lidé kousky těchto výtvorů právě kvůli zmíněné nesmrtelnosti či dlouhověkosti opravdu jedli.

Jedním z nejslavnějších pravěkých nálezů je soška Willendorfské venuše. Plastika ženského těla měří jedenáct centimetrů, objevena byla v Rakousku.
Záhadná Willendorfská venuše procestovala celou Evropu, tvrdí vědci

Pannám se v Japonsku říká Ningyo. V mytologii byly popisovány jako tvorové s opičí tlamou, malými zuby, zářícími zlatými šupinami a tichým hlasem připomínajícím skřivana či flétnu. Na rozdíl od evropských legend mořské panny nelákaly námořníky do záhuby. Rybáře, kteří je chytili, mohla ale potkat bouře či jiné neštěstí. Tragédii údajně prorokovaly, i když je moře vyplavilo na břeh.

Vůbec nejznámější pověst o mořských pannách se v Japonsku nazývá Yao Bikuni. Podle ní kdysi rybář ulovil podivného tvora s opičím obličejem. Jelikož nikdy nic podobného neviděl, pozval k sobě hosty s tím, že jim zvláštního tvora uvaří. Jeden z návštěvníků však ostatní varoval, aby maso v žádném případě nejedli.

Hosté proto ugrilované kousky zabalili do ubrousků a cestou domů vyhodili. Jen jeden muž se opil a maso z mořské panny zapomněl zahodit. Doma ho pak podle legendy objevila a snědla jeho malá dcera. Po tom, co dívka dospěla, se následně dle legendy zastavilo její stárnutí. Jako mladá žena žila dalších 800 let, až dokud se nerozhodla pro sebevraždu.