Zpoždění mohou nabrat nejen odjezdy autobusů či vlaků, ale také odlety raket do vesmíru. V říjnu a listopadu letošního roku měly do kosmu odstartovat hned dvě významné mise pod taktovkou amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a soukromé společnosti Elona Muska SpaceX.

Jedna měla vynést kosmickou loď bez posádky na oběžnou dráhu Měsíce, účelem druhé zase bylo dopravení čtveřice astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ani jedna z misí ale nakonec v původně plánovaném termínu nezačne. O tom, že start k Měsíci se odkládá až na příští rok, již Deník informoval. Mise k ISS naštěstí bude pozdržena pouze o pár dní, je to ale už podruhé, co se termín zahájení měnil.

Původně měla mise Crew-3 vyrazit do kosmu již uplynulou neděli. Následně byl ale start odložen na středu 3. listopadu. Ani tento termín ale nebyl dodržen. „NASA a SpaceX misi již podruhé odsunuly z důvodu drobných zdravotních problémů, týkajících se jednoho člena posádky," píše web Live Science.

O jaké konkrétní problémy jde, úřad ani společnost nezveřejnily. A stejně tak ani nekonkretizovaly, koho se týkají. „Předmětný problém není závažným stavem, ani nesouvisí s nemocí Covid-19," uvedla NASA v tiskové zprávě.

V karanténě

Posádku mise Crew-3 tvoří astronauti Raja Chari, Kayla Barron Tom Marshburn, a německý astronaut Matthias Maurer. „Všichni až do termínu startu zůstanou v karanténě v Kennedyho vesmírném středisku," stojí v tiskové zprávě NASA.

K Mezinárodní vesmírné stanici kosmonauty ve vesmírné lodi Crew Dragon vynese raketa Falcon 9. Oba stroje patří společnosti SpaceX. „Jako nový termín startu byla stanovena sobota 6. listopadu," píše web Science Alert.

Posádka mise Crew-3 následně na ISS stráví půl roku. Na stanici vystřídá posádku mise Crew-2, která se tam nachází od dubna. Termín návratu astronautů z Crew-2 ještě nebyl stanoven.

I členové mise Crew-3 budou na ISS pokračovat ve vědeckém výzkumu. „Jedním z nejvýraznějších počinů mise bude experiment, při němž se pokusí vypěstovat v kosmu rostliny bez použití hnojiv či jiných prostředků podporujících růst. Rovněž se pokusí vytvořit optická vlákna, která by měla být kvalitnější, než při výrobě na Zemi. Samozřejmostí budou vstupy do volného vesmíru, při nichž budou astronauti pokračovat v obnově solárních panelů stanice," nastiňuje web Science Alert.

Posádka mise Crew-3 bude na stanici rovněž hostit vesmírné turisty. „Konkrétně půjde o návštěvníky z Japonska, kteří přiletí koncem roku v ruské kosmické lodi Sojuz, a následně posádku mise SpaceX Axiom, jejíž start je plánován v únoru 2022," uvádí Science Alert.

Původně měl být součástí mise SpaceX Axiom i herec Tom Cruise, který měl na vesmírnou stanici přiletět natáčet film. Nakonec ale bylo domluveno, že Cruise se na ISS vypraví při jiné misi.