Novou funkci vedení sociální sítě Instagramu nazvalo Take a break (v překladu Dej si pauzu). „Má za cíl po určitém čase stopnout mladé lidi v nekonečném projíždění obsahu platformy,“ sdělil šéf Instagramu Adam Mosseri.

Funkce je už oficiálně v provozu v USA, Anglii, Irsku, Kanadě, na Novém Zélandě a v Austrálii. Zbytek světa se dočká začátkem příštího týdne. Teenageři uvidí na zařízeních upozornění na tuto funkci. Ta je pak bude nabádat, aby si do budoucna nastavili více pauz.

Firma, která se v říjnu z Facebooku přejmenovala na Meta Platforms, čelila již několikrát vlně kritiky ohledně nedostatečné kontroly škodlivého obsahu na jejich sítích. Take a break je jen jedna z iniciativ, které organizace plánuje pro zlepšení této situace plánuje zrealizovat.

Ikonka sociální sítě Twitter na displeji mobilního telefonu.
Další zákaz. Twitter bude mazat fotky soukromých osob zveřejněné bez souhlasu

Na škodlivost Instagramu již v minulých týdnech upozornila bývala produktová manažerka Frances Haugenová. Interní výzkum podle ní poukázal na to, že tlak vrstevníků generovaný Instagramem vedl k rozvoji problémů v oblasti duševního zdraví. Dále také k problémům ohledně vnímání vlastního těla u mladých uživatelů, zejména u dívek. V některých případech tyto problémy vedly až k rozvinutí poruchy příjmu potravy a k sebevražedným myšlenkám.

Evropští i američtí politici se snaží vytvořit zákony a opatření, díky kterým by se těmto problémům předešlo. Naposledy ke Kongresu Spojených států amerických promluvila Haugenová minulý týden. Snažila se zákonodárce popostrčit, aby již pohnuli s návrhy, které předložili po jejím prvním svědčení v říjnu.

Tato opatření zahrnují i omezení dlouhodobé právní ochrany projevu, který lidé zveřejní na platformách. Díky tomu by se dal obsah na sociálních sítích lépe korigovat.

Rodičovská kontrola na Instagramu

Haugenová také americkým představitelům nabídla odborné vedení v ohledu nových online pravidel. Asistovala už v Evropě a Velké Británii, kde tyto restrikce projednávají již nějakou dobu. „Pokud se pravidla zavedou správně, může to být bod zlomu pro celý svět. Můžeme donutit velké společnosti, aby jejich rozhodnutí nebyla založená čistě na maximalizaci zisku,“ vypověděla tehdy.

Pravidla mají spíše předcházet špatnému a škodlivému chování než uživatele trestat za jejich dřívější činy.

Muž s mobilním telefonem před logem společnosti Facebook - ilustrační foto
Provozovatel Facebooku zablokoval účty odpůrců vakcín. Napadali lékaře, politiky

Instagram také oznámil, že začátkem příštího roku zveřejní první funkce rodičovské kontroly. Dospělí tak budou mít šanci vidět, kolik času na Instagramu jejich děti stráví a budou jim moci nastavit limity.

Platforma slibuje, že vyvíjí funkce, které lidem nepovolí označovat teenagery, kteří je nesledují a upozorní mladé lidi v případě, že se soustředí příliš dlouho na jedno určité téma. Také budou přísnější ohledně obsahu, který jim síť doporučuje, aby co nejvíce omezily škodlivé a toxické příspěvky.