DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Bezplatná infolinka 1212
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

SEZNAM ODBĚROVÝCH CENTER

Středočeský kraj

Oblastní nemocnice Kladno, a. s.
Oblastní nemocnice Kolín, a. s.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s. 
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.

Odběrové místo je vyhrazeno pouze pacientům, kterým to po telefonické konzultaci doporučila Krajská hygienická stanice!

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus najdete ZDE

Seznam firem, které nabízí roušky najdete ZDE a ZDE

Se vším ohledně koronaviru poradí virtuální sestra Anežka

Jak nakládat s odpady v době ohrožení koronavirem.

DOBROVOLNÍCI

Město Nymburk otevřelo transparentní účet na pomoc v krizové situaci u České spořitelny, číslo účtu: 38244-504359359/0800. 

V Městci Králové, na Vinicích a Novém jsou dobrovolníci, kteří šijí ručně náhražkové látkové roušky. V obchodě Móda JARKA na náměstí Republiky je možné materiál na výrobu roušek vyzvednout bezplatně. Materiál hradí město. Město se rádo bude spolupodílet a v současnosti se podílí na tvorbě takovýchto pomůcek například formou úhrady nákladů s jejich výrobou spojených a vítá jakoukoli spolupráci.

Lysá nad Labem - Sběrné místo, kam mohou dobrovolníci přinést ušité roušky, je v čekárně městské policie. Dále je budou předávat tam, kde budou zrovna nejvíce potřeba. Děkují za jakékoliv množství. 

Poděbrady šijí roušky - iniciativa poděbradského Ateliéru Donát šije roušky pro zájemce zdarma. Denně stihnou cca 200 kusů, ale poptávka je vyšší. Nuté vyplnit on-line formulář na fcb Poděbrady šijí roušky nebo volat krizového manažera Filipa Starého: 777 950 449.

Nymburáci Nymburákům šijí roušky. 

Nymburská kavárna Charlie's Coffee&Garden doveze alespoň trochu energie v podobě kávy a zákusku pracovníkům IZS a lékáren ve městě a okolí zdarma jako poděkování. Objednávky přijímají na čísle 733 721 855.

Nymburská restaurace Dělnický dům zve příslušníky Integrovaného záchranného systému na obědy. Vysílají tím vzkaz: „Děkujeme, že pomáháte, společně to zvládneme.“ Policisté, záchranáři, lékaři a hasiči mohou kontaktovat paní Tůmovou na telefonu 735 998 370.

Pizzerie Zimní stadion Nymburk vozí zdarma pizzu do nemocnice nebo policii. 

POMOC nejen SENIORŮM

Senioři nad 65 let mají nakupovat v maloobchodech ideálně od 8 do 10 hodin. V tuto dobu je ostatním nakupujícím vstup zakázán.

Město Nymburk s pomocí dobrovolníkům roznáší čtvrtlitrové dezinfekce Anti-COVID do domácností, kde je senior nad 65 let. Dezinfekci nabízí také lidem, kterým není nad 65 let, ale patří do rizikové skupiny například s chronickým onemocněním. Ti mají kontaktovat odbor sociálních věcí úřadu, paní Štěpánkovou tel.: 702 205 196 od 8 do 16 hodin.

Kynologická organizace Drahelice nabízí pomoc nejstarším občanům s venčením domácích mazlíčků. Máte pejska, který potřebuje na procházku? Využijte této možnosti a sami zůstaňte v bezpečí doma. V případě zájmu kontaktujte Jiřího Labutu na tel: 602 585 841.

Duchovní pomoc a podpora
Poděbradští zástupci církví nabízí pomoc věřícím i nevěřícím ve stresové situaci telefonicky, e-mailem i osobně ZDE

Seniorem s radostí (senioremsradosti.cz)
Organizace s více než 1500 dobrovolníky po celé republice a na Slovensku je připravena dovézt seniorům nebo pomoct objednat nákup, jídlo, vyvenčit psa, dovézt léky nebo si popovídat po telefonu. Kontaktní číslo je 792 308 798 (Jana Najbrtová, zakladatelka organizace). Kromě toho má organizace stálou psycholožku (773 944 450) nebo online terapii ZDE.

Nymburk
Senioři, osamocení lidé nebo lidé s omezenou pohyblivostí se mohou obrátit na nymburské dobrovolníky, kteří jim přivezou nákup nebo vyzvednou léky. Mohou volat od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin na linky 735 708 884 nebo 732 186 883. Volat může kdokoli, kdo ví o někom v nouzi. Zároveň se mohou registrovat dobrovolníci na webu města Nymburk. Službu zajišťuje Farní charita Nymburk, skautské středisko Cefeus Nymburk, Krahujci a vodní skauti Modrá Flotila za podpory Města Nymburk.

Poděbrady
Nákup potravin, hygienických potřeb nebo léků pro lidi, kteří si jej ze závažných důvodů nedokáží obstarat sami. Službu ode dneška nabízí firma Kompakt. Zajistí pomoc s nákupem a rozvozem zboží po telefonické dohodě na číslech 325 613 594, 325 615 494, 325 610 103 a 325 610 967 ve všední dny od 9 do 12 hodin. Před doručením nákupu bude objednávající kontaktován na telefonním čísle, které předal operátorce. Zároveň bude informován o ceně nákupu a času doručení. Platit lze pouze hotově.

Městec Králové
Iniciativa Městec sobě pomáhá nejen seniorům, ale šitím roušek také prodavačkám, ošetřovatelům, úředníkům nebo poštovním doručovatelům. Zajišťují roušky zdarma a základní nákupy nebo vyzvednutí léků. Vítají nové dobrovolníky, pomoc se šitím roušek nebo materiál na roušky (čistou bavlnu vyšší gramáže, gumu, tkaloun, tkaničky). Kontak: Zdeněk Suchánek 721 191 266

Lysá nad Labem
Seniorům starším 65 let nabízí zajištění nákupu základních potravin nebo vyzvednutí léků do 500 korun město. Linka pomoci seniorům je k dispozici od pondělí do pátku na čísle 605 484 941 nebo e-mail radnicepomaha@mestolysa.cz.

ZDRAVOTNICTVÍ

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

Krizové infolinky Nemocnice Nymburk: 325 505 307 a 325 505 308, v provozu všechny pracovní dny od 8:00 do 15:30. Telefonická ambulance

Nymburské ordinace SEZNAM

Městská nemocnice Městec Králové a.s. – platí zákaz návštěv do odvolání. Interní pohotovost funguje nonstop, chirurgická ambulance od pondělí 7.00 do pátku 14.00. Vždy je nutné se hlásit na recepci nemocnice, tel. 325 633 111.

 

ÚŘADY OMEZILY PROVOZ

Městský úřad Nymburk 
Po dobu vyhlášené karantény budou úřední hodiny pro nezbytnou návštěvu veřejnosti a otevírací doba pokladny (platby pouze kartou) v pondělí od 8 do 11 hodin a ve středu od 13 do 16 hodin. Provozní doba podatelny a Czech Point je v pondělí od 8 do 12 hodin, v úterý od 8 do 11 hodin, ve středu od 12 do 16 hodin a ve čtvrtek od 8 do 11 hodin. Úřad navštěvujte pouze za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých. Mimo úřední hodiny a stanovené provozní hodiny využijte prosím veškeré možnosti písemné, elektronické a telefonní komunikace a bezhotovostní platby. Krizová infolinka Městského úřadu Nymburk: Olga Šimáková – 325501423, 724107093, olga.simakova@meu-nbk.cz, v provozu všechny pracovní dny od 8:00 do 16:00. Telefon: 325 501 101, 111, Fax: 325 514 283, E-podatelna: mail@meu-nbk.cz

Městský úřad Poděbrady
Městský úřad v Poděbradech otevře veřejnosti ve středu 18. března a v pondělí 23. března vždy od 14 do 17 hodin. Je nutné se předem objednat přes rezervační systém nebo telefonicky. Stejným způsobem bude omezen i provoz na pokladnách a kontaktních místech Czechpointu v obou budovách MěÚ. Lidé by měli upřednostnit bezhotovostní platby. Městský úřad v Poděbradech zřídil informační linku v pracovní době podatelny tel.  325 600 211, na které je možno získat informace o provozu MěÚ v pondělí od 7 do 17 hodin, v úterý od 7 do 15 hodin, ve středu od 7 do 17 hodin, ve čtvrtek od 7 do 15 hodin a v pátek od 7 do 14 hodin.

Městský úřad Lysá nad Labem
Městský úřad je pro veřejnost uzavřen. Úředníci městského úřadu budou aktuálně s klienty v úředních dnech od 7 do 12 hodin a od 12.30 do 18 hodin vyřizovat pouze neodkladné úřední záležitosti. Klient telefonicky kontaktuje konkrétního úředníka. Kontakty jsou uvedeny na seznamu vylepeném na vstupních dveřích úřadu a na webu města. Úředník po telefonickém kontaktu rozhodne, zda se jedná nebo nejedná o neodkladnou záležitost. V případě neodkladné záležitosti klienta vyzvedne u vchodu a po vyřízení záležitosti ho zase doprovodí ven z budovy. Viditelně zdravotně indisponovaní klienti, vykazující respirační onemocnění, nebudou obslouženi ani v neodkladných případech. Všechna předvolání na termíny od 16.3.2020 – 23.3.2020 se tímto ruší. 

Městský úřad Městec Králové
Úřední hodiny pouze pro nutné případy jsou v pondělí a ve středu od 8 do 11 hodin. Splatnost poplatků je prodloužena do konce dubna. Uzavřen je dočasně technický dvůr a mateřská škola. Kontakt na Městský úřad Městec Králové tel.: 325 643 211, Fax: +420 325 643 733, podatelna@meu.mesteckralove.cz. 

Městský úřad Sadská
Omezení úředních hodin je na pondělí a středu vždy od 13 do 16 hodin. Otevřena je pouze podatelna a pokladna. Ke komunikaci s úřadem mají lidé využít telefon a e-mail, popř. schránku na vratech budovy úřadu. Ústředna/Podatelna: 325 546 600, Pokladna: 325 546 609 (610), info@mesto-sadska.cz, epodatelna@mesto-sadska.cz. 

POŠTY ZKRÁTILY OTEVÍRACÍ DOBU

Nymburk
Česká pošta na Náměstí Přemyslovců upravuje hodiny pro veřejnost od 19. března: 
Pondělí 08:00 — 12:00 a 13:00 — 16:00
Úterý 08:00 — 12:00 a 13:00 — 14:30
Středa 08:00 — 12:00 a 13:00 — 16:00
Čtvrtek 08:00 — 12:00 a 13:00 — 14:30
Pátek 08:00 — 12:30
V souvislosti s tímto opatřením budou od 21. 3. 2020 do odvolání všechny pošty v sobotu a v neděli uzavřeny.

Nymburská pobočka České pošty v ulici Mládežnická má aktuálně otevřeno ve všední dny od 8 do 10.30 a od 13.30 do 16 hodin. V sobotu a neděli budou nymburské pošty do odvolání uzavřeny.

Poděbrady
Dočasnou změnu otevíracích hodin pro veřejnost oznámila pobočka České pošty Poděbrady 1. Od 19. března do odvolání bude tato pošta otevřena od 10 do 16 hodin a počínaje 21. březnem bude v sobotu uzavřena až do odvolání. 

VÝDEJ a ROZVOZ JÍDLA

www.kdesenajim.cz

Seznam restaurací v Nymburce, které vám jídlo prodají s sebou nebo vám ho dovezou až domů najdete ZDE

Dělnický dům Nymburk nabízí příslušníkům Integrovaného záchranného systému obědy zdarma! Kontakt: paní Tůmová 735 998 370.

Hotel a restaurace Grand rozšiřuje svoji nabídku a nově nabízí seniorům jídlo za cenu 70 Kč. Kontakt: pan Hradecký, tel. 725 989 796.

Městec Králové - Restaurace Maso Sedlák - výdej každý den přes okénko v restauraci Maso Sedlák na Náměstí Republiky 4, objednávky rozvozu denně na telefonu 702 266 822. Další možnost dovozu nabízí společnost VOZÍM JÍDLO. CZ ZDE

Lysá nad Labem - provoz ve školní kuchyni Scolarest, objednávky denně do 12 hodin jeden druh jídla na následující den. Jídlo vám bude vydáno v obalu přes výdejní okénko v době od 11 do 13.00 hod. Objednávky na telefonním čísle 731 438 261 nebo e-mailu zr.0910@scolarest.cz.

POVOLENÉ AKCE

Otevřen Golf Poděbrady s omezeními. 

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:

Divadlo Na Kovárně Poděbrady 
Divadlo bude uzavřeno po dobu platnosti vládního nařízení. Zatím počítá s uzavřením do konce března a dle dalších pokynů Bezpečností rady státu. 
Plánovaná představení se buď zcela ruší nebo přesouvají na jiný termín – dle možností umělců. Informace o konkrétních představeních najdete na webových stránkách Městského kulturního centra nebo je můžete získat na telefonu 325 612 505. Vstupenky na zrušená představení je možno vracet pouze v Kavárně na 1. nádvoří zámku. V případě změny termínu představení zůstávají vstupenky v platnosti.

Abonentní představení ÚČA MUSÍ PRYČ (19. 3. 2020) je ZRUŠENO. Zakoupené vstupenky ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOST. Jednání o náhradní termínu probíhá.

Hálkovo městské divadlo Nymburk zůstává od 11.3.2020 až do odvolání zcela uzavřené. Průběžně informují na webu a facebooku divadla o aktuálním vývoji situace. O způsobu náhrady (náhradní termín, náhradní představení či vracení vstupného) budou jednotlivě informovat prostřednictvím webových stránek a facebooku v závislosti na aktuálním vývoji situace. Vstupenky na neuskutečněná představení si mají lidé ponechat do doby, než bude rozhodnuto. V případě nevyhovujícího náhradního termínu představení bude divadlo po skončení opatření řešit individuálně. 

VIDEOUKÁZKY Z PŘEDSTAVENÍ 

Kino Lysá nad Labem je uzavřeno do odvolání. Zakoupené vstupenky si lidé mohou ponechat, představení budou přeložena na náhradní termíny. Pro individuální dohodu mohou kino kontaktovat na e-mailu kinolysa@gmail.com. 

Společenské:

18. – 22.3 – Výstaviště Lysá nad Labem – Celostátní výstavy Jarní Zemědělec, První jarní výstava a Festival dechovky – hledá se náhradní termín
18.3. – Kulturní dům Městec Králové – Srdce na talíři – celostátní gastronomická soutěž středních škol a učilišť – zrušeno bez náhrady
20.3. – Obecní dům Nymburk – Ples měst a obcí nymburského regionu – zrušeno
- Farmářské trhy v Nymburce - zrušeny
- Farmářské trhy v Poděbradech - zrušeny
- Městská knihovna Nymburk a jeji pobočka - zavřeny do odvolání

Městská knihovna Poděbrady je zavřena, ale čtenáři mohou využít následujících webových stránek:
https://www.eknihovna.cz/eknihy-zdarma/
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni
https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/…

E-knihy jsou zde dostupné zdarma, ve třech různých formátech vhodných k stahování a prohlížení na monitorech, mobilech i ve čtečkách! 

Městská knihovna Poděbrady nově pro své čtenáře navýšila počet e-výpůjček ze 3 na 5.
E-knihy si lze vypůjčit přes on-line katalog knihovny, čtenář musí být zaregistrován na palmknihy.cz a musí mít stáhnutou aplikaci eReading.
Výpůjční lhůta je 31 dnů a nově lze číst až 5 titulů najednou. 32. den se e-kniha sama vymaže z aplikace.

Městec Králové
- uzavřena knihovna, Kulturní dům na Staré poště, kino Biásek a sokolské hřiště. Všechny plánované akce v těchto prostorách jsou zrušeny.

PLÁNOVANÉ AKCE 

4. 5. | Vzhůru dolů - komedie s Milenou Steinmasslovou v Obecním domě Nymburk
19. 5. | Pavel Vondráček - Loves Stories Tour 2020 v Polabském muzeu Poděbrady
19. 5. | Dan Bárta a Illustratosphere Zvířený prach tour - koncert k 30. ročníku festivalu Bohuslava Matěje Černohorského v Kině Sokol Nymburk
23. 5. | Ve stínu Vodárenské veže - 13. ročník folkového festivalu v Nymburce v Parku U Vodárenské věže

DOPRAVA

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku