Kdo si dojede pro Dobšický puchýř, pomůže oppidu
KDY:
29. května, 13:00
KDE: Dobšice
ZA KOLIK: Zdarma

Ze všech koutů republiky mohou vyjet na kolech nebo vyjít pěšky účastníci Dobšického puchýře a Cyklokola Václava Ježka v sobotu 29. května se společným cílem v Dobšickém šenku. Tam mezi 13. a 17. hodinou získají odznáček nebo samolepku a malé občerstvení. Zároveň mohou přispět na záchranu místního keltského oppida. Akce se koná pod záštitou dobšického rodáka, bývalého reprezentanta ČR v cyklokrosu Václava Ježka.

Páteční Deník s TV magazínem.Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Děti se svou kouzelnickou hůlkou projdou soutěžní Cestu kouzel
KDY:
29. května, 10:00 – 16:00
KDE: Poděbrady
ZA KOLIK: Zdarma

Dvoukilometrová Cesta kouzel ke Dni dětí prověří čarodějnické schopnosti všech v kraji. Bude mít start u poděbradské hydroelektrárny a cíl u rybníčku Jordán. Celé rodiny mohou soutěžit na patnácti stanovištích a sbírat ozdoby na kouzelnickou hůlku. Z hrací karty vznikne knížečka na společné čtení. Na konci čeká na děti malý dáreček. Akci s vlastní pohádkou připravil Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady spolu s Městskou knihovnou Poděbrady a dalšími organizacemi s podporou Města Poděbrady

Noc kostelů ohlásí zvony a bohatý program uzavře operní pěvkyně
KDY:
28. května, 18:00
KDE: Nymburk
ZA KOLIK: Zdarma

Noc kostelů se letos opět snese na kostel svatého Jiljí, evangelický kostel a kapli svatého Jana Nepomuckého v Nymburce. Až odbijí zvony, zazní mše svatá ve svatém Jiljí a biblické slovo v evangelickém kostele. V obou kostelích následuje hudební program, prohlídky i čtené slovo. Od 19, 20 a 21 hodin si lidé prohlédnou kapli svatého Jana Nepomuckého s komentářem a biblickými písněmi Antonína Dvořáka. Ve 22 hodin zazní Nocturno operní pěvkyně Jany Ryklové v portálu kostela svatého Jiljí a ve 22.45 pobožnost na závěr Noci Kostelů v evangelickém kostele. Podrobný program najdete na www.nkc-nymburk.cz.

Charitativní koncert připravili sólisté z Dvořákových písní
KDY: 
29. května, 18:30 
KDE: Kostel v Opolanech
ZA KOLIK: Zdarma

Výběr Biblických písní Antonína Dvořáka zazní v evangelickém kostele v Opolanech v podání sólistů Collegia 2010. Absolventi Gymnázia Jiřího z Poděbrad a bývalí členové Pěveckého sboru gymnázia nastudovali šest Biblických písní hudebního skladatele, kterými letos zároveň slaví 180. výročí od jeho narození. Biblické písně v podání sólistů Collegia 2010 zazní už v pátek v nymburské kapli Jana Nepomuckého v rámci Noci kostelů a sobotním koncertem podpoří nadaci dětské hematologie.

Ivan Trojan je Šarlatán
KDY: 
29. května, 20:30
KDE: MojeKinoLive.cz
ZA KOLIK: 100 Kč

Program online kina Moje kino Live nabídne české životopisné drama Šarlatán natočené v režii Agnieszky Holland. Film nabídne pohled do života Jana Mikoláška, jehož si zahrál Ivan Trojan, výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Na Mikoláška se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Tajemství pohádek se odkryjí na přednášce
KDY: 
30. května, 19:00
KDE: SMSticket.cz
ZA KOLIK: 230 Kč

Přednáška Martina Skály přiblíží jazyk a výchovný potenciál pohádek optikou hlubinné psychologie. Lektor je psycholog s dlouholetými zkušenostmi s prací s mimořádnými stavy vědomí a jejich symbolickým vyjádřením v mezilidských vztazích, v duši člověka, umění, kultuře a společnosti. Je autorem technicky symbolických konstelací, členem odborné rady České společnosti pro analytickou psychologii, zakládajícím předsedou Českého institutu pro analytickou psychologii, české skupiny IAAP, Mezinárodní asociace analytických psychologů a také autorem mnoha příspěvků v odborných publikacích, časopisech a na konferencích.

Pusťte si záznam inscenace „A kde ty bydlíš?“
KDY: 
27. - 30. května
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 50 Kč

Něco oželet, něco si přát. Touha po totální nezávislosti, boj o přežití v extrémních podmínkách, reality show, Marie Kondo, obchod s výtvarnými potřebami. Vyber si: V paneláku s kamarádkou, co chce otěhotnět, ve sklepním bytě u vlakového nádraží, s uřvanými sousedkami, nebo na návštěvě u rodičů na dobu neurčitou? Co dělá na dvoře ta skříň? A čas mezitím plyne a všude trochu jinak. Počet obyvatel planety roste. Existují plány a koncepty bydlení budoucnosti, kdy lidé ve městech budou moci efektivně sdílet své domovy. Zároveň roste trend cílené izolace od ostatních, stěhování na venkov, meditace v lese a pečlivé ochrany osobního prostoru. A pak jsou ti, co si nemohou vybírat, nedosáhnou na hypoteční úvěr, nemají to štěstí funkčního rodinného zázemí, úspěšného dostudování, nebo zdařilého startu kariéry. Na pozadí příběhu tří postav se otevírá otázka: jak si chránit svoji nezávislost na minimálním prostoru. Původní autorská inscenace vzniká na motivy knihy Terezy Semotamové, Ve skříni. Pokračuje v cyklu původní tvorby iniciované centrem JOHAN Plzeň, který vychází ze zájmu a studia současného společenského dění, zajímá nás svět, ve kterém žijeme. Umění podle nás má za úkol dotýkat se palčivých momentů našeho života.

Zpěvák Jan Bendig bude koncertovat v autokině
KDY: 
29. května, 20:00 
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 500 Kč

Jste fanoušci zpěváka Jana Bendiga? Tak to je pro vás jako dělaný náš víkendový tip. Sedmadvacetiletý rodák z Hradce Králové, který se dostal na českou hudební scénu zejména díky působení v oblíbené pěvecké soutěži Super Star, bude totiž v sobotu 29. května zpívat v Praze. Dějištěm jeho koncertu bude Autokino Strahov. Vstupenky lze koupit na webových stránkách www.goout.net, přičemž cena lístku za jedno auto je 500 korun.

Veřejnost se s Dominikem Fraňkem vydá do Francouzské Polynésie
KDY: 
30. května, 20:00 
KDE: SMSticket.cz
ZA KOLIK: 99 Kč

Další cestovatelská přednáška z cyklu Kolem světa online zavede sledující daleko od jejich domovů, a to do srdce Tichého oceánu. Cestovatel Dominik Franěk bude promítat snímky z Francouzské Polynésie. „Navštívili jsme pouhých 6 z celkového počtu 118 ostrovů rozesetých v Oceánii, a i ty nás přesvědčily o existenci ráje na zemi. Naše cesta vedla z Tahiti, které je vstupní branou do Polynésie, přes ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Maupiti, o kterém se říká, že je to malé a stále autentické Bora Bora, a až na Bora Bora samotné,“ líčí Franěk, který slibuje lidem pohledy na ostrovy obklopené korály a oceánem plným různobarevného života. Vstupenky lze zakoupit na www.smsticket.cz, a to za 99 korun.

Papageno v kouzelném lese
KDY: 
30. května, 10:00
KDE: GoOut.net
ZA KOLIK: 50 Kč

Komorní inscenace opery pro děti na motivy Kouzelné flétny W. A. Mozarta. Mozartova opera Kouzelná flétna představuje bezesporu vrchol skladatelovy operní tvorby. Přestože vybízí k mnoha různým výkladům, je to v podstatě pohádka, v níž vítězí dobro nad zlem. V německých divadlech bývá proto často hrána, mnohdy v nejrůznějších úpravách, pro dětské publikum. Plzeňská inscenace je právě takovým představením, které je určeno především dětským divákům, jež uvidí pohádku plnou imaginace, jevištních kouzel a vtipu, to vše za doprovodu Mozartových melodií. Děti provede kouzelným lesem ptáčník Papageno, společně s ním budou putovat po stopách prince Tamina, aby vysvobodili princeznu Paminu a také Papagenovi našli jemu podobnou družku.