11. března 2020 byla Světovou zdravotnickou organizací oficiálně vyhlášena pandemie, tedy stav, kdy se smrtelně nebezpečná choroba nekontrolovaně šíří dvěma a více kontinenty.

Uzavřené státní hranice
Událost měsíce: Vláda zavřela republiku

Ve stínu rozbíhající se globální katastrofy zemřela jedna z nejlepších a nejslavnějších českých zpěvaček Eva Pilarová. V osmdesáti letech podlehla selhání ledvin.

Červená je dobrá, řekl si vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a na vládních tiskovkách se začal objevovat v rudé mikině. Ve spojení s poměrně bodrým, ale srozumitelným jazykem nakrátko získal důvěru veřejnosti, která byla z dosavadních vládních tiskovek spíše zmatena.

Ročenka:
Speciál Deníku, který shrnuje celý rok 2020, najdete ZDE. Obsahuje událost každého měsíce, nejdůležitější zprávy, hedinu měsíce i něco pro pobavení.

Ve věku 97 let zemřela legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval Český olympijský výbor.

Bezprecedentní chvíle: v polovině března Evropská unie zavřela své vnější hranice. S návrhem po jednání špiček EU s lídry zemí skupiny G7 přišla v pondělí odpoledne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním projevu oznámil, že „jsme ve válce“. Již dříve zakázaly přístup na své území Spojené státy americké pro občany EU. Následovala vlna „repatriačních“ letů, kdy se lidé z různých koutů světa snažili dostat domů.

Maďarský parlament schválil mimořádné pravomoce prezidentu Viktoru Orbánovi, a to na neomezenou dobu. Orbán tak v boji proti covidu-19 dostal zcela volnou ruku, což podle kritiků zneužil k dalšímu oslabení demokratických institucí v Maďarsku.

Výuka se ze škol přestěhovala do domácností. A u monitoru mnoho žáků také dostane vysvědčení.
Školy přešly na distanční výuku. Chybně i prvňáčci

Rozdával smích nejen hudbou, ale také proslulými kreslenými vtipy. Letos ale jeho srdce naposledy zabušilo a pak vypovědělo službu. Jan Vyčítal byl přitom propuštěn z nemocnice jako zdravý. Zavzpomínal na něj každý tramp a milovník dobrého humoru.

Politika se jen tak nezastaví ani kvůli pandemii. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala vítěze parlamentních voleb Igora Matoviče novým slovenským premiérem. Boj s koronavirem se pro něj stává hlavní výzvou.

Černobílý, produkčně i divácky náročný snímek režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče ovládl předávání Českých lvů.