„Jednou se tady utopíme všichni. Jako koťata,“ mávla vzteky rukou starší žena, nasedla na kolo a odjela od kamenného mostu, který dělí Křinec a Zábrdovice.

Zespoda už na most dorážela v ostrém proudu tekoucí Mrlina. Hladina byla podle značky na centimetr stejně vysoko, jako při povodni 28. března 2006. „Je to přesně na den čtyři a půl roku. Někdo si z nás normálně dělá legraci,“ poznamenal další muž a šel se domů podívat, kolik vody už má ve sklepě.

Zlověstný klid

Internetové zpravodajství Povodí Labe oznamovalo dosažení třetího povodňového stupně na Mrlině ve Vestci už od páté hodiny ranní. To se jindy poklidná říčka dostala na téměř dvoumetrovou hladinu, což podle zpráv z hor a pohledu na stále zataženou oblohu nevěstilo nic dobrého.

Ve Vestci krátce po rozbřesku příliš živo nebylo. Pár lidí se psy chodilo okukovat most a plnící se koryto. Jinak nikde ani noha, žádné přípravy na povodeň. Inu, Vestečtí už toho prožili v tomto ohledu dost a mají zřejmě své zkušenosti.

O pár kilometrů dál proti proudu v Křinci bylo o poznání živěji. Kromě výše zmiňované paní se chodila na rozběsněnou říčku dívat celá obec. Znaleckým pohledem situaci posoudil také místní hostinský. „No, bude ještě veselo. Počítám, že budu mít ve sklepě tak 140 čísel,“ odhadl chlapík s knírem. „Aspoň budeš mít taky jednou pořádně studený pivo,“ ozvalo se opodál z mostu od pánské skupinky zvědavců a posměváčků. Hostinský to nekomentoval a šel si po svých.

O chvíli později už pod náměstím u rybníka hasiči vyrovnávali pytle s pískem. Dělali umělou hráz. Pytle měli připravené a uskladněné od minulé povodně. „Ale ještě budeme taky dělat nové. Přímo tady,“ ukázal starosta na plac před Obecním domem, kde sídlí vedení městysu.

Někteří obyvatelé chodili rovnou za hasiči s tím, že jim teče voda do sklepů z okolních polí. Hasiči tak začali pomáhat na několika frontách. A déšť nejenže neustával, ale ještě zesiloval. Nervózní ale nikdo nebyl.

Po sklizni

Pokud měl někdo v Rožďalovicích něco na zahrádce nesklizené a zahrádka je nedaleko řeky, už se o letošní sklizeň starat nemusí. „Voda zatopila zahrady u vody a zatím vím o jednom sklepu. Další škody zatím nejsou,“ vypočítával starosta Rožďalovic Josef Nešněra při pohledu na koruny ovocných stromů trčící z vody.

Pastviny, pole a louky byly zaplavené u nedalekého Bučického mlýna, ale také v Pojedech či u Nových Zámků. „Museli jsme shánět zemědělce, včera večer tu stály krávy po kolena ve vodě. Bylo mě jich líto,“ říkal při pohledu na louky ředitel nymburských hasičů František Hep.

Zprávy z Povodí Labe byly kolem poledne mírně optimistické. „Podle mě to v těchto chvílích kulminuje,“ řekl zástupce firmy, který pendloval mezi všemi postiženými místy.

Mezitím ve Vestci znovu stoupla hladina. Po poledni přesáhla hladinu 270 centimetrů a na nejnižším místě u břehu už byly připravené pytle s pískem. K okraji břehu chybělo asi deset centimetrů. „Teď už se může stát úplně všechno,“ konstatoval zmocněnec nymburských hasičů pro Vestec Zdeněk Vlasák.
Naštěstí se už nic zásadního nestalo. Na návsi se ještě chvíli pytlovalo pro případ neočekávaného zásahu vyšší moci. Ten se však zatím nekonal. Zatím.