„V úterý 24. července v 15.46 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru posekaného pole v katastru obce Zdiby v okrese Praha-východ. Podle původního hlášení zasáhl požár plochu asi 10 x 10 metrů, ale vzhledem k silnému větru se poměrně rychle rozšiřoval,“ řekl k požáru Petr Svoboda, tiskový mluvčí středočeských hasičů.

V době příjezdu prvních hasičů byl podle Petra Svobody požár na ploše 300 x 300 metrů. „Velitel zásahu proto požádal o možnost využití leteckého hašení, které provozuje Letecká služba Policie ČR. V tu dobu byl ale vrtulník nasazen na jiné akci na vzdálenějším místě, jeho využití tak nebylo možné. Operačním důstojníkem GŘ HZS ČR byla nabídnuta možnost nasazení vrtulníku Armády ČR, která byla velitelem zásahu akceptována. Po příletu na místo a domluvě o způsobu plnění bambi vaku vrtulník následně provedl asi deset shozů,“ popsal.

Hasičům se požár podařilo dostat pod kontrolu v 16.15. „A to i díky zemědělcům, kteří pole oborali, aby zamezili dalšímu šíření plamenů. V další fázi zásahu se jednotky zaměřily na prolévání pole a dohašování lisovaných balíků slámy,“ řekl mluvčí hasičů.

Krajské operační a informační středisko k ohni vyslalo mělnické a neratovické profesionální hasiče, dobrovolnické hasiče ze Zdib a Klecan a hasiče podniku Aero Vodochody.