Čtyřiaosmdesátiletá Marie Kotková právě večeřela, když zažila šok. Uslyšela ránu, která rozvibrovala celý dům a kolem ní začaly jiskřit zásuvky. Do střechy udeřil blesk!

Stalo se v pátek večer kolem sedmé při lokální bouřce, která zasáhla Královéměstecko.

Paní Kotková zůstala sedět jako opařená. „Chvíli jsem nevěděla, co se stalo. Až pak jsem vyšla ven a viděla, jak se kouří ze střechy. Tak jsem vzala kýbl s vodou, vylezla po žebříku a vylila to na seno, které pod střechou na půdě chytlo,“ popisuje první okamžiky neuvěřitelně vitální žena, která si s požárem chtěla nejprve poradit sama.

Brzy zjistila, že kýbl s vodou na uhasení stačit nebude. „Pak mi došlo, že mám vlastně hadici s vodou na zalévání. Tak jsem začala hasit hadicí, jenže ta má strašně slabý proud vody,“ krčí rameny paní Kotková.

Po pár minutách jí bylo jasné, že si sama s následky výboje blesku neporadí. „ Omylem jsem vytočila linku 155, ale chtěla jsem volat hasiče,“ říká s trochou provinění v hlase. Přitom se za svoji reakci v dané situaci vůbec nemusí stydět. Naopak.

Na lince 155, která patří zdravotnické záchranné službě, si už ale věděli rady. Díky systému Integrované záchranné služby věc okamžitě předali hasičům. „No a ty tu byli za chvíli, jsou to moc šikovný kluci,“ říká už s úsměvem seniorka, jejíž vitalitu a životní pohodu by jí mohly závidět mnohem mladší ročníky.

Vyšetřovatel nymburských hasičů Jaromír Brzák na místě potvrdil, že se skutečně s největší pravděpodoností jednalo o přímý zásah bleskem. „Uhodil do komína, z nějž místy vystupují kovové předměty. Vidíte těch pár tašek rozházených od komína směrem dolů? To neudělali hasiči, tamtudy právě sjel blesk,“ ukazuje vyšetřovatel sílu, jakou elektrický výboj měl po dopadu na střechu.

Kromě části shořelého sena na půdě však žádné větší škody nevznikly. „Máte tu pár náhradních tašek na střechu? My vám to zaděláme,“ nabízí se okamžitě hasiči, jejichž včasný příjezd zabránil větším škodám. Ostrý zásah a propocené obličeje mají především dobrovolní hasiči ze sousedního Městce Králové a Slovče.

O stařenku se stará jedna ze sousedek. Paní Kotková je už ale nad věcí a nad celou záležitostí se po pár minutách jen usmívá. „No jo, vždyť se nakonec nic tak strašného nestalo.“