Už ke dvěma požárům sazí vyjížděli v poslední době nymburští hasiči. Jedenkrát do Strak, podruhé do Dvorů. Příčina je jasná: špatně udržovaný a nevyčištěný komín.

Podle vedoucího Hasičského záchranného sboru v Nymburce Romana Zimy se při požáru sazí rozpálí komínové těleso do vysoké teploty a hrozí jeho prasknutí. „Je důležitou zásadou nehasit požáry v komíně vodou. V takovém případě by mohlo dojít k prasknutí a pokud by se například požár rozšířil do půdních prostor, tak všichni víme, jak to na půdách vypadá a jak snadno se tam požár může rozšířit," řekl Zima.
To, že nyní je ideální čas na revizi a vyčištění komína, potvrzuje i kominík Václav Šípek z Poděbrad. Ten se kominičením živí už neuvěřitelných 45 let. „V současné době, když mi někdo zavolá, objednám jej a dorazím následující týden. Samozřejmě záleží na přístupnosti, velikosti a dalších faktorech, ale zpravidla to stojí od 150 do 200 korun," říká Šípek.

A co vlastně kominík, když dorazí, provádí za činnost? „Jedná se o klasické vyčištění komína a vybrání sazí. Celé to trvá zhruba hodinu," vysvětluje poděbradský kominík.

Lidé chtějí ušetřit za kominíka a riskují tak nejen mnohem více peněz, ale také své zdraví i život.
Zanedbaný a neudržovaný komín může způsobit vznícení sazí či dehtu, poté hrozí prasknutí komína. Jeho ucpání brání dokonalému odvodu spalin a správné funkci spotřebiče, čímž hrozí riziko otravy. „Největší chybou jsou nevymetená a špatně ošetřená komínová tělesa. Lidé si myslí, že na návštěvě kominíka ušetří, ale v konečném důsledku přijdou o mnohem více peněz," uvedla Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů.

Lidé nejenže mnohdy zapomínají na preventivní vyčištění komínů, ale rovněž si při užívání topidel počínají neopatrně. Jednou z nejčastějších příčin vzniku takových požáru je například umístění hořlavých látek blízko topidla. Svou roli hraje i fakt, že někteří lidé přešli z plynového nebo elektrického vytápění opět na dřevo či uhlí, aniž tomu přizpůsobili komín.

Co dělat, když dojde k nejhoršímu? „V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti. Zavolejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohl by popraskat nebo dokonce vybuchnout. Můžete se pokusit uhasit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína," uzavřela Kostková.

RADY PRO MAJITELE STAVENÍ S KOMÍNY

nyní je ideální doba pro objednání si kominíka na vyčištění komínů 
a vybrání sazí. Poděbradský kominík Václav Šípek v současné době objednává na týden dopředu

kominické práce trvají zhruba hodinu a zaplatíte do 200 korun za komín

pokud už dojde k požáru sazí ve vašem komíně, v žádném případě oheň nehaste vodou! Mohlo by dojít k popraskání komína a případnému rozšíření ohně například do půdních prostor

nejdůležitější je ihned odstranit hořlavé předměty z dosahu plamenů 
a komína a zavolat hasiče. Při pokusu o vlastní hašení lze použít pevné látky, například písek