Cestu z hasičské zbrojnice k bývalé výtopně lokomotiv u sídliště už znají hasiči nazpaměť. Minimálně jednou za měsíc v opuštěném objektu hoří. Oheň mají údajně na svědomí bezdomovci.

Naposledy vyjížděli hasiči na tradiční místo uplynulou neděli před půl osmou večer. „Jako pokaždé se jednalo o požár odpadu, který je nashromážděn v objektu. Je více než pravděpodobné, že ve všech případech se jednalo o úmyslné zapálení,“ říká se vztyčeným ukazovákem starosta nymburských dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek.

Předchozí termíny požárů byly 14. srpen a 25. červenec. Ačkoliv škoda po požárech je minimální, hasiči varují, že příště se může jednat o mnohem horší podívanou s neporovnatelně tragičtějšími následky. „Konstrukce objektu je celodřevěná a v případě pozdního zpozorování a ohlášení může dojít k snadnému rozvoji požáru a ohrožení přilehlých řadových garáží s nemalou škodou na majetku,“ uvedl Vocásek.

Podle oslovených lidí ze sousedícího sídliště se v objektu čas od času schází partička bezdomovců. „Viděla jsem je tu krátce před jedním z těch ohňů. Asi si chtějí udělat oheň a pak to nechají rozhořet,“ myslí si obyvatelka sídliště.

Objekt patří Českým drahám a bezdomovci se do něj dostávají přes sešlapaný plot u silnice v ulici Topolová. Snadno se tam dostal i autor těchto řádků.
Hasiči proto chtějí po drahách, aby nezajištěný a nevyužívaný objekt zabezpečily. „Budeme jednat s majitelem objektu Českými drahami alespoň o zajištění areálu proti vstupu nepovolaných osob,“ podotýká starosta hasičů.

Nymburský deník oslovil s otázkou řešení situace přednostu nymburské stanice Jaroslava Literu. Ten mailem obratem odpověděl: „Dobrý den, na vaše otázky je odpovědná odpovědět ČD, Regionální správa majetku Praha. Dotaz předávám.“

O tom, jak to v těchto dnech kolem objektu a uvnitř vypadá, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.