Téměř dvě události denně. To je údaj ze statistiky loňských zásahů hasičů na Nymbursku. Celkem jich mají na svém kontě 710.

Celkový počet zásahů 
o čtvrtinu klesl oproti roku 2010. Čím to? „Počet požárů je přibližně stejný. To číslo je menší především kvůli tomu, že v loňském roce jsme na Nymbursku nezažili žádné extrémní klimatické podmínky. Nebyla velká voda, nebyly silné větry ani mrazy. Zejména zásahů týkajících se technické pomoci tak bylo méně,“ vysvětlil příčiny poklesu vyšetřovatel příčin požárů Jaromír Brzák.

Samotných požárů vzplálo na Nymbursku loni 221. Což je pouze o dvacet méně než 
v předchozím roce. Ovšem hasiči nemuseli řešit žádný požár s mnohamilionovými škodami. „Nejvyšší škoda byla vyčíslena v případě požáru nákladního auta na D11, který se stal tři dny před Štědrým dnem. Po defektu se vznítila pneumatika a od ní celé auto. Škoda činila 1,8 milionu korun,“ uvedl Brzák.

Poprvé od roku 2008 také nikdo při požárech nezemřel. Zraněno bylo sedm lidí, z toho dva hasiči. Žádný z nich však vážně.

Porovnávat můžeme nejen 
s loňským rokem. Zajímavý je také pohled třeba do roku 1992. Zatímco téměř před dvaceti lety bylo požárů prakticky stejně (219), počet událostí, u kterých hasiči zasahovali, narostl několikanásobně. V roce 1992 asistovali hasiči na Nymbursku u pouhých 18 nehod, loni to bylo u 152 nehod. Vůbec nejvíce asistencí u nehod zaznamenali v roce 2005, kdy pomáhali u 240 nehod. V témže roce zaznamenali celkem 378 výjezdů (tedy zhruba jeden za den), v roce 2010 už to bylo 955 výjezdů. O letošním relativně nižším čísle už řeč byla.

A na závěr spíše zajímavost. Kdy nejvíce hořelo? Budeme-li to brát podle měsíců, pak zcela bezkonkurenčním byl březen, kdy hasiči vyjeli ke 45 požárům. Naopak jen pětkrát hořelo v červenci.

Podle dnů je to vcelku vyrovnané, přesto primát drží pondělí (37 požárů) před sobotou (36). Nejméně hořelo ve středu (25). Nejčastější hodinou ohlášení požáru je čas mezi 13. a 14. hodinou, a stejně tak mezi 19. a 20. hodinou (v obou případech hlášeno 21 požárů).

Odchytli papouška 
a srnku v jámě

Na kontě mají hasiči také několik kuriózních výjezdů. „Zpravidla se jedná o záchranu zvířete. Vím, že letos jsme asistovali například při odchytu ulétlého papouška. Také jsme pomáhali při záchraně srnky, která na Milovicku spadla do odpadní jámy,“ vybavuje si Brzák.

POŽÁRY 2011 S NEJVYŠŠÍ ŠKODOU

• 21.12. D11, 23. kilometr požár nákladního návěsu s nákladem příčina: vznícení pneumatiky po defektu škoda: 1,8 milionu

• 1.1. Depo Nymburk požár tří vagónů příčina: úmyslné zapálení škoda 1,7 milionu

• 19.8. Přední Lhota požár stodoly s uskladněným senem příčina: samovznícení škoda: 1,5 milionu korun
Zdroj: HZS Nymburk