Výjezdy k požárům dlouhodobě tvoří méně než třetinu. Na Štědrý den hasiči v celé republice likvidovali 46 požárů, při kterých se sedm lidí zranilo. „Pro srovnání: dlouhodobý denní průměr je 305 zásahů denně a 47 požárů,“ konstatovala Studená.

Mezi typicky vánočními ohni bohužel střední Čechy vévodí. Už dvě a půl hodiny po poledni hořelo v Mladé Boleslavi. Od svíčky vzplál balicí papír – a následně i vybavení bytu. Zásah hasičů sice nebyl potřeba – i tak ale byl na místo povolán jejích vyšetřovatel. Způsobenou škodu vyčíslil na deset tisíc korun.

Bezmála milion korun, podle prvotních odhadů 950 tisíc, pak plameny přímo spolykaly nebo zakouřily při požáru vánočního stromečku v Odoleně Vodě na Praze-východ, kde kolem osmé večer hořelo v obývacím pokoji v přízemí rodinného domu. V důsledku použití prskavek. Na místě zasahovali i zdravotničtí záchranáři pomáhající dvěma pacientům: jedna osoba se popálila a jedna nadýchala zplodin hoření. Převoz do nemocnice oba pacienti odmítli. „Hasiči objekt přirozeně odvětrali, bylo podezření na skrytá ohniska, a tak rozebrali část půdní konstrukce, ale žádné ohnisko nenašli,“ konstatovala Studená.

Varováním může být, že také další požáry stromečků v rámci republiky – byť s mírnějšími následky – způsobily prskavky. Dvacetitisícovou škodu si vyžádal podvečerní požár na pardubickém sídlišti, kde byla u stromečku žena se dvěma dětmi (a také šest koček). „Vzala prskavku, zapálila ji – a v druhé ruce měla zvoneček, kterým zazvonila. Během okamžiku vzplál celý stromeček,“ přiblížila Studená okolnosti vzniku požáru.

Rovněž vpodvečer a na Pardubicku hořelo také v Rabštejnské Lhotě, kde čtyřčlenná rodina měla stromek doma již delší dobu – a byl již proschlý. „Byl postavený před komodou a televizí a umístěn byl na koberci. Po zapálení prskavky se okamžitě vzňal. Jak uvedla vyšetřovatelka hasičů, stačila vteřina – a plameny zasáhly nejen stromek, ale dvě komody, sedačku i vánoční dárky pod stromečkem. Silný žár poškodil výplně dveří i oken,“ připomněla Studená okolnosti, jež mohou být varováním i pro příští dny. Záchranáři odtud odváželi do nemocnice muže nadýchaného zplodinami hoření.

„Adventní věnec zase hořel na stole v bytě v Praze 6. Případ se stal v půl osmé večer v Dejvické ulici – a byl rychle zlikvidován,“ doplnila dále Studená. S tím, že další požáry byly většinou menšího rozsahu na volném prostranství: hořely například kontejner, křoví, zbytky svíčky na hrobě, reklamní cedule, saze v komíně nebo osobní auto.

Právě blízkého okolí Prahy se nejvážnější vánoční maléry související s neopatrností či nedbalostí ve středních Čechách týkaly i v minulých letech.

Milionový požár stromečku v Odoleně Vodě
- Požární poplach se kolem osmé večer rozezněl na stanicích v Kralupech nad Vltavou a Mělníku, u podnikových hasičů Aero Vodochody a také v obci Dolínek, kde sídlí jednotka sboru dobrovolných hasičů. Jako první dorazila k požáru jednotka HZSP Aero Vodochody, která stromeček uhasila. Silně zakouřený prostor bylo nutné odvětrat, což hasiči udělali přirozenou cestou; bez nutnosti nasazení ventilátorů.
- Při snaze dostat požár pod kontrolu osobami, které byly v domě, došlo k popálení a nadýchání dvou z nich. Přijela pro ně zdravotnická záchranná služba, která je ale po ošetření ponechala na místě, protože převoz do nemocnice odmítly.
- Hasiči měli podezření na zasažení stropní konstrukce, a tak část stropu rozebrali, aby se ujistili, že nehrozí žádné další zahoření.
- Oheň zasáhl jen obývací pokoj, zplodiny hoření se však rozšířily i do dalších částí domu.
- Příčinou vzniku požáru byla prskavka umístěná na vánočním stromku. Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 950 000 korun.

Zdroj: Tereza Fliegerová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje