Na jednu stranu mrtvý čtyřiatřicetiletý muž, který se patrně udusil zplodinami z požáru. Na straně druhé včasný a rychlý zásah hasičů, který zabránil milionovým škodám na okolních domech.

To je bilance požáru, který byl ohlášen v neděli kolem osmé ranní v ulici Míru v Městci Králové. „Jako první se na místo dostala místní jednotka hasičů, která odvedla dobrou práci a zabránila dalšímu šíření ohně,“ uvedl Zdeněk Vlasák z nymburského hasičského sboru.

Hasiče zavolala sousedka, jejíž dcera se vracela domů a ucítila zápach. Sousedka chtěla zaklepat na sousedovo okno. „Jenže na to se nedalo sáhnout, bylo úplně rozpálené,“ řekla sousedka, která okamžitě volala hasiče.

Ti dorazili na místo, za chvíli jim na pomoc přispěchali kolegové ze Slovče, Poděbrad a Nymburka. Posledně jmenovaní s jeřábovou technikou pro případ zásahu na střeše. „To naštěstí nebylo zapotřebí,“ poznamenal Vlasák.

Oheň se rozhořel v místnosti nejblíže chodníku, v obýváku. V koupelně pak na podlaze hasiči nalezli tělo čtyřiatřicetiletého Petra N., který v domě žil se svou manželkou. Ta se v době požáru, ani po něm, v domě nezdržovala. „Pravděpodobně se udusil kouřem,“ myslí si hasiči. Příčinu úmrtí potvrdí až nařízená pitva.

Jasná zatím není ani příčina požáru. Podle dostupných informací měl problematický pár zapojenou elektřinu na černo a v obývacím pokoji byly přímotopy. Příčinou ohně mohla být jak chyba v elektroinstalaci, ovšem také nedbalost. „K příčině požáru se zatím vyjadřovat nebudeme,“ uvedl Jaromír Brzák z nymburského hasičského sboru.

Navíc podmínky v bytě rozšíření požáru nahrávaly. „Je tam neuvěřitelný nepořádek, pán byl zřejmě sběratelem veškerého nepořádku,“ poznamenal jeden ze zasahujících hasičů.

Pomoci manželce v případě potřeby je ochotno vedení radnice. „Pokud bude třeba poskytnout pomoc v souvislosti s ubytováním, město je na to připraveno. Máme volnou jednu garsonku,“ řekl starosta Milan Pavlík, který byl také na místě požáru.

Škodu si zatím nikdo netroufá odhadnout. „To by bylo čisté hádání. Jisté však je, že byly uchráněny milionové částky,“ doplnil Vlasák.