Dvě skládky v areálu poděbradského Jezera odklízí v těchto dnech pracovníci, kteří tvoří tým provozovatele Jezera Karla Lisky. Hromady suti, dřeva, ale i matrací a papírů jsou vlastně bývalé dva stánky rychlého občerstvení.

Ten krajní u hlavního vchodu nebyl provozován tak čtyřti roky. Zabrali ho bezdomovci a už jednou hořel. Tehdy prý došlo k poškození okolních stromů. „Oheň spálil stromy při prvním požáru. Pachatel je neznámý,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí v Poděbradech Jindřich Vondra. Podle provozovatele Karla Lisky byli na místě hasiči i policie. „Policejní pes byl nasazen k dohledání kapaliny, která to způsobila,“ uvedl Liska.

Zřejmě fakt, že musí brzy zahájit letní sezonu, však donutil provozovatele k tomu, aby zbytky stánku, především trámů, zapálil. Vondra vidí pochybení na straně provozovatele Lisky. „Pan Liska bude zřejmě pokutován. To bylo jasné porušení zákona o odpadech. S panem Liskou zahájíme správní řízení,“ ví Vondra ze životního prostředí.

„Nikdo to nechápe, já ale musím zahájit sezónu na Jezeře. Nemůžu tu mít bordel,“ brání se provozovatel Liska.

Ještě ve čtvrtek skládka doutnala, pracovníci Jezera likvidovali části skládky a přenášeli je do připraveného kontejneru.

Na skládky a především ohořelé stromy nás upozornil Jaroslav Bahník ze Sadské. „Je to otřesné, plameny musely šlehat do poloviny stromů. Naštvalo mě to, musel jsem odtamtud hned pryč. Ty stromy nejsou žádné nálety, je to vzrostlý topol a bříza. Mrzí mě, jak se dneska lidé chovají k přírodě,“ vyslovil Bahník.

Jezero otevírá širší veřejnosti už tuto sobotu. Dopoledne se jede na Jezeře závod dračích lodí. Odpoledne je tu Dětský den s výtvarnou dílnou a dětskou diskotékou. Večer se představí Divadelní spolek Jiří a hudební skupina Care Away.