Společnost vytvořila seznam několika vhodných lokalit a ty bude nyní za podpory Středočeského kraje a vládní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest vyhodnocovat. GE Aviation Czech má zájem o několik míst ve středních Čechách, Milovice jsou jedním z nich.

Sama hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na tiskové konferenci po podpisu dohody dala najevo, že kraj by viděl Milovice jako vhodnou lokalitu. „Máme tam trošku želízko v ohni, a to je letiště Milovice, což je naše rozvojová plocha. Byli bychom moc rádi, pokud by to byla zrovna tato lokalita, která uspěje. Ale je v tuto chvíli ve výběru s dalšími. Bude záležet na výsledku analýzy,“ řekla hejtmanka s tím, že Středočeský kraj má výhodu široké sítě železnic i dálnic, kudy by se mohl vozit náklad tak, aby to co nejméně zatěžovalo obyvatele. Jedním ze záměrů kraje na Nymbursku je zájem o urychlenou dostavbu železnice mezi Všejany a Milovicemi, takzvané Všejanské spojky.

Společnost už od samého začátku podle Normana Bakera, prezidenta a výkonného ředitele GE Aviation Czech, preferuje pro novou centrálu lokality v blízkosti Prahy. „Proto jsme podepsali dohodu, abychom vyhodnotili růstové možnosti v tomto regionu, který dobře známe. Rozhodnutí o výběru lokality nové centrály očekáváme na podzim tohoto roku, zahájení provozu do konce roku 2022,” uvedl Baker.

Pokud by padl los na bývalý vojenský prostor, musel by Středočeský kraj mít vyřešený spor s bývalým nájemcem prostoru, společností Mladá RP. Té kraj ukončil nájemní smlouvu z roku 2010 k 1. srpnu loňského roku kvůli údajnému nedodržení smluvních podmínek. Společnost už předtím požádala soud o předběžné opatření, na základě kterého se má kraj zdržet nakládání se všemi stavbami a nemovitými věcmi, které byly předmětem nájmu části bývalého vojenského prostoru v Milovicích až do ukončení soudního sporu. Soud firmě vyhověl. Spor do této chvíle nebyl ukončen a vedení kraje se k němu zatím nechce vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že jednání mezi Středočeským krajem a Mladou RP pokračují, nebude Středočeský kraj tato jednání komentovat,“ vyjádřil se k otázce současného stavu sporu tiskový mluvčí kraje Pavel Lochař.