Změny v programu byly navrženy na základě dosavadních zkušeností s implementací ROP SČ a projednány s Národním orgánem pro koordinaci (NOK – Ministerstvo pro místní rozvoj). Žádost zaslaná na Evropskou komisi obsahovala popis navrhovaných změn a současně argumenty, jež tyto změny odůvodnily a podporovaly. Byly vytvořeny situační a trendové analýzy, proběhly analýzy typu dotazníkového šetření, byl navržen text revize indikátorové soustavy.

Celkově bylo a je i nyní cílem tohoto postupu přispět k efektivnějšímu vynakládání finančních prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci priorit Středočeského kraje.

Revize ROP SČ vychází z materiálu Krajského úřadu Středočeského kraje „Program rozvoje územního obvodu Středočeského kraje“ z roku 2006 a z dokumentu „Interpretační situační a trendové analýzy v oblasti cestovního ruchu, školství, zdravotnictví, sociální péče a dopravní obslužnosti ve Středočeském kraji a její implementace do programu Rozvoje územního obvodu Středočeského kraje“ schváleného v roce 2009.

Změny mají smysl

Dále provedené změny v rámci ROP SČ zohledňují a zároveň reflektují Sdělení Komise ze dne 3. března 2010 – „EVROPA 2020“ Strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění, kde jsou vyjasněny hlavní elementy současné hospodářské krize. Tyto změny podporují zvýšení vzdělanosti, boj proti chudobě, vyšší zaměstnanost, podporují konkurenceschopnější a ekologičtější ekonomiku, je nezbytné vyvíjet do budoucna ekonomiku založenou na znalostech a inovacích

Z výše popsaných důvodů se Řídící orgán ROP SČ rozhodl realokovat finanční prostředky z EU na následující oblasti a aktivity
• Vzdělávání
• Zdravotnictví
• Sociální oblast

Hlavní změnou je realokace finančních zdrojů mezi jednotlivými prioritními osami ROP SČ. Hlavní prioritou regionu Střední Čechy je integrovaný rozvoj měst, venkova a regionů, což je předmětem podpory v prioritní ose 3. Proto byla alokace této prioritní osy v rámci provedených alokací posílena.

Navýšení finanční alokace v prioritní ose 3 přispěje ke zvýšení zaměstnanosti a k modernizaci pracovních trhů, ke zvýšení vzdělanosti a kvality života obyvatel regionu. Současně zvýšená podpora do této prioritní osy přispěje ke vzniku sekundárních efektů v oblasti využívání nových moderních technologií a inovací (př. školní vzdělávací programy, oblast zdravotnictví). Zároveň je reflektována skutečnost nárůstu počtu osob seniorů, je řešena problematika stárnutí obyvatelstva v regionu (služby sociální prevence, podpora domovů pro seniory) a s tím související změny, hovoříme o tazkvané sociální oblasti podpory programu.

Prioritou bude zejména financování projektů s výrazným vlivem na trhu práce a ekonomický růst regionu Střední Čechy.

V Kutné Hoře - Sedlci bylo otevřeno nové informační centrum



V úterý 16. listopadu 2010 byl v Kutné Hoře - Sedlci slavnostně otevřen projekt “Infocentrum Kutná Hora – Sedlec“. Cílem projektu bylo vybudování základního informačního systému pro turisty v místní části Kutná Hora - Sedlec a jeho napojení na stávající systém.

Hlavním výstupem projektu bylo vybudování moderního informačního centra rekonstrukcí budovy bývalé drogerie umístěné mezi dvěma nejnavštěvovanějšími památkami Sedlce - kostnicí a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie.

Budova informačního centra zahrnuje i návštěvnické centrum, které pro prezentaci města a regionu Kutná Hora využívá multimediálních nástrojů.

Informační centrum zavádí on-line rezervační software pro ubytování i kulturní, společenské a sportovní akce, na který budou mít přístup mimo stávajících infocenter i další subjekty cestovního ruchu v Kutné Hoře. Památky v Sedleci jsou propojeny orientačním systémem, který je označen stejnými směrovkami jako již stávající systém v Kutné Hoře, na který značení navazuje.

Před informačním centrem je umístěn elektronický infobox, který umožní základní orientaci návštěvníků i mimo otevírací dobu informačního centra.

Projekt byl financován z ROP SČ částkou 4,8 milionu korun.
Berounská škola Hlinky má nové učebny

Díky projektu Středočeského kraje Moderní technologie ve výuce se žákům berounské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Beroun zlepšily podmínky ke studiu.

Na podzim loňského roku škola totiž otevřela nové speciální dílny, ve kterých si studenti mohou autentickým způsobem vyzkoušet to, s čím se později setkají přímo v praxi. Výuka probíhá jako fiktivní firma, kde učitelé simulují zákazníka a žáci přebírají zakázky, objednávají materiál a náhradní díly, dále zpracovávají a předávají zakázku. Tyto nové metody přispějí k tomu, aby absolventi splnili požadavky pracovního trhu. Nové prostory tak slouží k výuce budoucích automechaniků, klempířů a instalatérů.

Náklady na modernizaci školy ve výši čtyř milionů korun byly hrazeny z dotací evropských fondů (ROP) a z krajských prostředků. V rámci projektu bylo podpořeno dalších 30 středních škol zřizovaných Středočeským kraje.
Rozšíření školky pro Sibřinu a okolí

Obec Sibřina připravila v průběhu roku 2009 projekt „Rozšíření školky pro Sibřinu a okolí“, s nímž uspěla při získávání dotací z Regionálního operačního programu pro region soudržnosti Střední Čechy. V rámci projektu bude zcela nově vybavena kuchyně mateřské školky, vestavěn výtah a přestavěno II. NP; díky těmto úpravám se prostory MŠ rozšíří o dvě třídy. Součástí projektu je také nové řešení kotelny umožňující vytápění ekologičtějším a úspornějším způsobem, čemuž jistě napomáhá i nová zateplená fasáda, výměna oken, rekonstrukce či zateplení střechy.

V souvislosti s rozšířením provozu a také s novým pojetím objektu jsou řešeny i další záležitosti, které byly na hranici hygienických předpisů. Jedná se například o světlost místností, letní ohřívání tříd, čistotu provozu kuchyně a jídelny atp. Tedy problémy, se kterými se v současnosti potýká většina mateřských škol a které nelze bez větších finančních prostředků jednoduše vyřešit.

Celkové náklady projektu byly schváleny ve výši 25.605.971 Kč, dotace může dosáhnout až 92,5 procenta, tedy více jak 23,5 milionu Kč. Poskytovatelem dotace je Regionální operační program pro region soudržnosti Střední Čechy. Na projekt přispívá i Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Do srpna byla obcí Sibřina předložena již druhá žádost o platbu, tedy vyúčtování již prostavěných finančních prostředků. Celkově dosáhly výdaje vynaložené na projekt k srpnu částky více než 16,3 milionu Kč.

Budova, která pochází z 30. let 20. století, již rekonstrukci nutně potřebovala. Původně byla vystavěna jako základní škola. Protože se obyvatelé Sibřiny a části Nové Sibřiny nemohli dohodnout, kde by měla budova stát, byla postavena na poloviční cestě, aby nebyla zvýhodněna ani jedná část. Nová Sibřina se později stala součástí Prahy-Újezdu nad Lesy. Proto je budova nyní na podivném místě - mezi poli.

Již při pouhém pohledu na budovu je patrné, že MŠ Sibřina se změnila k nepoznání. Střecha i fasáda školky jsou již hotové a v minulých dnech probíhali v interiéru i v okolí školky dokončovací práce. Jedině tak může být úspěšně provedena kolaudace stavby, podmínka k otevření školky pro děti a vlastně i pro dospělé – rodiče dětí. Do otevření a zahájení provozu zbývalo ještě hodně práce, tu však již nezajišťoval generální dodavatel stavby. Pomáhali i sami rodiče, občané Sibřiny a Stupic či místní dobrovolní hasiči, zástupci občanského sdružení SOSák a další.

Starosta Petr Vítek děkuje všem občanům a osobám, jejichž přičiněním mohl projekt vzniknout.
Miloš Ciniburk, projektový manažer

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj
INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI

komerční sdělení