Vánoce si představovali asi jinak. Po tom, co propouští přes 60 lidí nymburský podnik ŽOS (Železniční opravny a strojírny), přišla řada i na velkoobchod Rosa Market v Poděbradech.

Tady opustí sklady kolem třiceti lidí, zůstanou pouze zaměstnanci, kteří se budou starat o prostor s chladícím zařízením.

Verdikt o propouštění přitom padl čtyři dny před Štědrým dnem. „Volali si nás po skupinách k sobě do kanceláře s tím, že velkoobchod končí. Stěhuje se do obce Jirny,“ řekla jedna ze zaměstnankyň Hana, která v tuto chvíli opravdu neví, co bude dělat dál.

Podle Hany někteří lidé plakali. Ti, co měli smlouvu do konce roku, mají tedy co dělat se sháněním nového zaměstnání. Ti s pracovní smlouvou na dobu neurčitou měli dostat výpověď s třemi platy na cestu.

„Velkoobchod se stěhuje do výhodnějších prostor v Jirnech. Je tam celistvý prostor, v Poděbradech bylo hodně místností. Někteří zaměstnanci půjdou do Jiren, končí tak 15 až 20 lidí. Musíme jít s dobou, velkoobchod v Jirnech je pro nás efektivnější,“ vyjmenoval důvody přechodu z Poděbrad do Jiren za poděbradský Rosa Market Petr Adámek.

Úřad práce však žádnou informaci o masovějším propouštění nemá. „Nevíme nic. „Pokud firma propouští více lidí, je povinna o tom informovat příslušný úřad práce,“ připomněl Pavel Krpálek z pracovního úřadu v Nymburce.