Tuto látku určenou pro vědecké účely bude dodávat výzkumníkům – a laboratořím z celého světa tak pomůže k rychlejšímu vývoji léku na covid-19, sdělila Deníku Mirka Kremrová ze Středočeského inovačního centra (SIC). To s kralupskou společností spolupracuje – a mimo jiné právě s pomocí SIC vznikne ve firmě robot pro automatizaci základních chemických operací.

Pětice nadějných preparátů

Vlastní příprava látky Remdesivir je sice tak trochu vědeckou senzací – vlastně jde ale o součást rozsáhlejšího programu. Ten zahrnuje ještě čtveřici dalších možných léků na covid-19 – vedle Remdesiviru jsou to Chloroquine, Hydroxychloroquin, Favipiravir a Azithromycin – přičemž celou sadu s označením Aviromix bude firma Santiago chemikálie dodávat laboratořím věnujícím se antivirotickému výzkumu. Vlastně už dodává.

Jako první v České republice získala sadu Aviromix darem výzkumná organizace BIOCEV,“ upozornila Kremrová na další partnery ze středních Čech; v tomto případě na centrum biomedicínského výzkumu ve Vestci na Praze-západ. „Usnadní nám vývoj nových léčebných přístupů proti virovým onemocněním; včetně covid-19,“ řekl ředitel výzkumného centra BIOCEV Pavel Martásek. Jeho tým převzal sto balení Aviromixu.

Rozhodně však nejde o projekt, který by se omezoval pouze na domácí prostředí. „O dodávkách jedná firma Santiago chemikálie například s předními biotechnologickými společnostmi z amerického Silicon Valley,“ upozornila Kremrová. V kontaktu je však rovněž s dalšími tuzemskými vědeckými centry.

Set Aviromix zahrnuje pět látek, které jako nejnadějnější v boji proti koronaviru označila Světová zdravotnická organizace, vysvětlil za výrobní firmu ředitel Kryštof Šigut. „Součástí je i látka Remdesivir, kterou jsme úspěšně syntetizovali přímo v naší laboratoři,“ pochlubil se úspěchem společnosti Santiago chemikálie.

Samotná sada Aviromix je podle Šigutových slov reakcí na aktuální celospolečenskou výzvu k nalezení vhodného léku na covid-19. Společnost ji připravila pro využití k dalšímu bádání ve vědeckých centrech, která pracují na nalezení účinného léku. Nejde tedy o preparát, který by byl určen k aplikaci pacientům.

Podklady pro výzkum bez starostí

Pro výzkumníky pracující na vývoji a testování léků nejen proti novému typu koronaviru, ale i proti jiným virům, může být sada pětice látek z Aviromixu vítaným pomocníkem, který posune a urychlí jejich vlastní práci. „V rámci evropského trhu jsme schopni sety dodat zhruba do 48 hodin. Zákazník tak nemusí všechny potenciálně funkční látky objednávat samostatně, mnohdy z různých zdrojů, s různou dodací lhůtou,“ upozornil ředitel Šigut na jednu z výhod.

A ta další? Souvisí právě s Remdesivirem, vyráběným americkou farmaceutickou společností Gilead Sciences. Ta jej však využívá především k vlastnímu antivirotickému výzkumu – a dalším zájemcům je tak tento preparát jen obtížně dostupný.

Právě proto se kralupská forma zaměřila na vlastní výrobu: vyvinula svoji technologii – a uspěla. „Chceme, aby nejnadějnější látka pro výrobu léku na covid-19 byla dostupná pro vědce z celého světa, vysvětlil vedoucí chemie ve společnosti Santiago chemikálie Petr Slavík. S tím, že tak se firma snaží pomoci co nejrychleji ukončit aktuální pandemii. „V případě potřeby jsme navíc schopni rozšířit naše kapacity a zajistit výrobu až stovek gramů měsíčně,“ upozornil Slavík, že pomoc z Kralup může být v boji s koronavirem ještě účinnější.