Předchozí
1 z 4
Další

Bistro Tři Bábovky

Pakliže jsme v úvodu mluvili o fenoménu mohutně sledovaném na sociálních sítích a především s neuvěřitelným startem, který předčil očekávání jeho zakladatelek, pak je řeč o bistru Tři Bábovky, které působí pár set metrů za hranicemi Poděbrad u hlavního tahu na Hradec Králové v Choťánkách.

Podnik otevřel na začátku léta a od té doby se jeho tři provozovatelky prakticky nezastavily. Myšlenka na podnik typu bistra vznikla zhruba před dvěma lety. Anna Drobná a Marie Myšková jsou sestry. Obě jsou vystudované ekonomky. Před vznikem bistra byly a stále jsou součástí rodinné kamnářské firmy mající sídlo jen pár set metrů od Tří Bábovek. Třetí do party je vyučená cukrářka. Simona Ondrová se nejvíce stará o to, aby nové bistro mělo co nabízet. „Všechno peče, ale také připravuje třeba plněné bagety,“ doplňuje jedna z provozovatelek.

Z nabídky najdeme ve vitríně nejrůznější dorty, které prodávají po kusech, ale pečou i celé na zakázku. Příchozí si mohou objednat a sníst přímo na místě, nebo si vzít s sebou chescake, mechový dort, případně velmi oblíbený zákusek s názvem Pavlova. Na své si přijdou i milovníci tradičních sladkostí, jako jsou věnečky, větrníky či indián.

Na zasycení pak nabízejí plněné bagety, rozpékané pečivo. Kupují každý den čerstvé pečivo od Hankovce. Rohlíky, housky a chleba, který už ovšem byl v den naší návštěvy ani ne po dvou hodinách vyprodán. Zakládají si také na dobré a kvalitní kávě, kterou odebírají z místní pražírny. Ohlasy na ní jsou také pozitivní. Přijíždějícím neřidičům mohou nabídnout aperol nebo prosecco. Naopak pro řidiče je připravena škála limonád. A v bistru také nesmí chybět teplá polévka. Přes léto nabízí také denně dva druhy poctivé zmrzliny.

Nové bistro Tři Bábovky v Choťánkách u Poděbrad si rychle získalo oblibu zákazníků. Provozují jej tři spolumajitelky a nabízejí skutečně dobroty vlastní výroby.
Tři Bábovky. Nové bistro na hlavním tahu u Poděbrad má od časného rána nabito

Oživená nádražka

V Nymburce se otevřela dřívější nádražní restaurace v podobě kavárny a pekárny Stanice loni na jaře po více než roce. V Poděbradech prostory nádražní restaurace zívaly prázdnotou celých 12 let. To se změnilo až před koncem loňského roku, kdy prostory oživily hned tři propojené provozy. Řemeslná pekárna Loaf, Královská čokoláda a Turistické informační centrum.

Všechno vymyslel provozovatel infocentra Pavel Hlaváč. Jeho centrum se muselo vystěhovat z prostor na náměstí vedle radnice a hledal nové místo. Pro Turistické informační centrum jsou však prostory poděbradské nádražky příliš velké, proto přizval ke spolupráci další dva podnikatele. A vznikla od prvního dne vyhledávaná řemeslná pekárna Loaf, čokoládovna s tou nejlepší čokoládou široko daleko a samozřejmě infocentrum s nabídkou vstupenek na kulturní akce, suvenýrů, ale třeba také populárního místního likéru Poděbradská samička.

„Přímo v našich prostorách bude také minigalerie, v níž počítáme s výstavami obrazů,“ doplnil Pavel Hlaváč. Trojice podnikatelů má v prostorách bývalé nádražní restaurace smlouvu na deset let.

Legendární prostory poděbradské nádražní restaurace v půlce listopadu znovu ožijí. Už v ní sice nebude znít cinkání pivních půllitrů, přesto se zákazníci a návštěvníci tří nových podniků mají na co těšit.
Poděbradská nádražka po letech ožívá. Otevře pekárna, čokoládovna a infocentrum

Moto bistro u křižovatky

Při výjezdu z kruhového objezdu u Tesca ve směru na Pískovou Lhotu najdou zájemci bistro JK Moto po levé straně u domu, který nově nabízí kompletní služby především majitelům motocyklů.

Několik let opuštěný dům u kruhového objezdu koupil Karel Josíf s jasným záměrem. „Jsme takový motorkářský blázni a chceme skloubit několik služeb pro motorkáře na jednom místě,“ říká Kateřina, sestra majitele domu Karla.  Přímo v domě je servis, ale také prodejna potřeb jako jsou helmy, boty, trička a řada dalších doplňků. Prodávají se tu i kompletní zánovní motorky.

Zkrátka takový vysněný motorkářský ráj. „To byl původní a hlavní záměr celého projektu,“ vysvětluje majitel Karel Josíf. „Ale k tomu přibylo i bistro a další věci. Chceme, aby to všechno zapadalo do sebe a kompletně sloužilo jako servis pro motorkáře, kteří se tu zastavují,“ konstatuje Karel.

Motorkářské zázemí je otevřené od podzimu 2022. Bistro u domu je mladší. Poprvé otevřelo loni v dubnu. „Když bylo zahájení motorkářské sezóny a okolo jela ta slavná kolona spanilé jízdy k zahájení sezóny, tak jsme otvírali. Jak známo, motorkáři mají rádi dobré jídlo a pití, takže zájemce a návštěvníky jsme tu měli od začátku,“ vypráví Kateřina, která se stala provozovatelkou a spolu s dalšími členy rodiny také obsluhou v bistru JK Moto.

A na co že se k Poděbradům nejen motorkáři sjíždějí? Bistro JK Moto nabízí opravdové lahůdky. „Zásadní v naší nabídce jsou vyzrálé steaky z Argentiny. Je to půlkilová flákota masa, která se ale na přání zákazníka dá upravit na takovou gramáž, na níž se každý cítí. Pak je velký zájem o hamburgery a tortilly. Obojí připravujeme z trhaného masa, jak hovězího, tak vepřového. Z příloh jsme pak schopni nabídnout americké brambory či hranolky, a dále také salát coleslaw nebo šopák,“ vypočítává provozovatelka moto bistra. K pití tu nabízí klasické pivo, ale i to nealkoholické.

V nabídce je i řada domácích limonád. Pyšní jsou na kvalitní kávu, kterou dokážou nabídnout i ve vlastní speciální úpravě. „Jde o ledovou kávu se zmrzlinou a se šlehačkou politou čokoládou. Přes léto o ni byl velký zájem,“ těší Kateřinu.

Při výjezdu z kruhového objezdu u Tesca ve směru na Pískovou Lhotu najdou zájemci bistro JK Moto.
Bistro JK Moto. Nový podnik u Poděbrad láká k zastavení nejenom motorkáře

Stylová tančírna jako sen

Na začátku listopadu si splnili svůj vlastní sen taneční mistři Hana a Eduard Zubákovi. Řada místních je zná jako učitele z tanečních. Nyní však otevřeli stylovou tančírnu Tango café, která je podnikem, jaký nemá v celém regionu obdoby.

Hosté mohou přijít jak „pouze“ na kávu se zákuskem, tak na prohlídku zajímavých obrazů. A vzhledem k tomu, že se jedná také o tančírnu, vítáni budou i na parketu. Podnik chce být podle provozovatelů vstřícný ke všem generacím. Zájemci jej najdou naproti restauraci Soudek v Komenského ulici vedoucí k Riegrovu náměstí. „Tango se dá opravdu tančit v každém věku, jde jen o to si to zkusit,“ vyzývá i do budoucna Eduard Zubák. Ten také v rámci slavnostního otevření zdůraznil, že od začátku je cílem tohoto podniku, aby měl duši. „Aby si jej našli všichni příznivci umění,“ doplnil provozovatel.

Podnik je běžně otevřen jako kavárna a tančírna. Část večerů je tanečně vyhrazena veřejnosti, jindy manželé vyučují tance v rámci kurzů.

Z otevření Tančírny a kavárny Tango Café v Poděbradech.
Otevřela poděbradská tančírna Tango café. Chce být vstřícná všem generacím