Mají v současné době stavební firmy sehnat zakázky, nebo to je naopak – lidé mají problém sehnat volného řemeslníka?
Určitě to jsou lidé, kteří mají problém sehnat volného řemeslníka. Stavební firmy vetšinou mají minimálně dva až tři měsíce čekací lhůty – hlavně v létě, když je sezona. Především jde o kvalitu práce, v dnešní době je velký problém sehnat řemeslníka, který svojí práci udělá kvalitně, v uvedeném termínu a poskytne záruku na dílo. Kromě toho, je důležitá komunikace se zákazníkem během stavebních práci, klient ocení to, že zvedáme telefony o víkendu nebo večer. Snažíme se operativně řešit různé situace, které můžou na stavbě vzniknout, a taky dotazy klienta ohledně postupu, termínu a objednání zboží.

Jaká je obvyklá čekací lhůta, než se řemeslník z vaší firmy dostane k zákazníkovi?
Snažíme se naplánovat zakázky dopředu, ale když máme zajímavou zakázku a máme na to řemeslníky, víc než dva až tři týdny zákazník čekat nemusí. Některé zakázky - vetší rekonstrukci bytu či rodinných domu - naopak, plánujeme jeden měsíc až tři měsíce dopředu.

Řemeslníci mají tedy hodně napilno, máte problém sehnat spolupracovníky?
Ano, je to velký problém, spolupracujeme s řemeslníky z Ukrajiny a Moldavska, kteří mají živnost a dlouholeté zkušenosti v oboru. Určitě bylo by lepší, kdyby stát zjednodušil postup, při kterém by řemeslníci ze států mimo Evropské unie - pokud chtějí pracovat v Čechách - mohli dostat pracovní povolení a veškeré potřebné dokumenty, aby tu mohli pracovat.

Kolik lidé dají v průměru třeba do rekonstrukce koupelny, co jsou ochotní zaplatit?
Pokud jde o klasickou panelákovou koupelnu, práce a materiál vychází zhruba na 90 až 120 tisíc korun. Hodně záleží na tom, jaké vybavení chtějí mít v koupelně, zda moderní nebo standardní.

Dávají si lidé do koupelen něco, co třeba dříve nebylo tolik obvyklé?
V poslední době je trend pro koupelny - imitace betonu. Může to být dlažba a obklad v odstínu betonu. Také betonové dekorativní stěrky. Také jsme si všimli, že hodně lidí v průběhu rekonstrukce mění vanu za sprchový kout, ten dáváme skoro do každé druhé koupelny. A samozřejmě skoro každý chce vyměnit obyčejné WC za Geberit, i když je několikrát dražší.

Ilustrační foto.
V kraji přibyly dva tisíce podnikatelů