Jak byl pro vás jako majitele fitness rok s covidem?
Rozdělil bych to do dvou částí. Lockdowny jsem využil k takříkajíc obnovení a vylepšení interiéru. V současných prostorách jsme dvacet let a posilovna si už o nějaké zásahy říkala. Pokud jde o ekonomické hledisko, tento rok, myslím tím pandemický, od loňského jara, byl samozřejmě propad, v tom nejsem mezi podnikateli výjimkou. Zastávám však názor, že pokud jdete do podnikání, berete na sebe riziko. Musíte vzít na vědomí, že podnikání někdy také nepůjde, z jakýchkoli důvodů - konkurence, zdravotní problémy, nebo rovnou globální pandemie. S tím každý podnikatel musí počítat.

Jak se za dobu pandemie změnila návštěvnost?
Návštěvnost pandemie velmi poznamenala. Po první vlně na jaře až do druhého lockdownu se zpět do posilovny vrátila přibližně třetina pravidelných klientů. Teď po čtrnácti dnech od znovu otevření jsme tak na padesáti procentech proti stavu před covidem.

Máte pro to vysvětlení?
Hodně lidí si jednoduše odvyklo nebo zlenivělo. Je i řada lidí, kteří se stále bojí do většího kolektivu, a vím také o lidech, kteří během lockdownu vybudovali domácí posilovny a postupně zjistili, že jim tato forma cvičení stačí.

Jsou slyšet názory, že lidi od návštěvy fitness center po rozvolnění odrazoval i zákaz sprchování v těchto zařízeních.
Zákaz sprchování dneškem (pondělí 31. května 2021) naštěstí padl, ale určitě to byla jedna z věcí, pro které část lidí nechodila. Projevilo se to už loni na jaře, kdy byl zákaz používat nejen sprchy, ale nesmělo se ani do šaten.

Pozorujete na klientech například nějakou změnu ve stylu cvičení, kterou by přinesla pandemie?
Nevšiml jsem si. Co pozoruji teď po znovuotevření, klienti, které znám, cvičí stejně jako před covidem.