Krajské vouchery pro podnikatele nahrazují jiné. Dotační podpora ale zůstává
Až milion korun na rozvoj podnikání. Takovou podporu mohou podle čtvrtečního rozhodnutí středočeských radních získat středočeští podnikatelé. Rada kraje odsouhlasila program Středočeských podnikatelských voucherů 2021. Jejich posláním je napomoci expanzi firem: podpořit vývoj produktu nebo řešení a ověření poptávky trhu.
Podporu pomocí voucherů, inovačních a kreativních, které Středočeské inovační centrum (SIC) nabízelo jako dotace se zjednodušenou administrativou malým a středním firmám a rozdělovalo v nich miliony na rozvoj vlastní nabídky i na marketingové aktivity, znají středočeské společnosti už z minulých let. Nynější program je slučuje a nahrazuje, sdělila ve čtvrtek Deníku Helena Frintová z kanceláře hejtmanky. Že se opravdu jedná o sloučení dřívějších voucherových programů, potvrzuje náměstek hejtmanky Věslav Michalik (STAN), který je současně předsedou správní rady SIC. Nové vouchery mají podle jeho slov podporovat jak vývoj a design, tak marketing.
„Důvodem je především sjednocení cílové skupiny malých a středních podniků, eliminace rizik spjatých se vstupem na trh, větší flexibilita a uživatelská přívětivost nového programu – a v konečném důsledku větší dopad poskytnuté podpory na ekonomiku Středočeského kraje,“ vypočetl Michalik přednosti nového programu. Teoreticky připadá v úvahu také možnost soustředit na jednu hromadu vyšší částku: zatímco dřívější vouchery nabízely podpory v řádu statisíců, nyní to může být až zmiňovaný milion. „Žadatel může během trvání jedné výzvy programu žádat opakovaně na různé fáze i pro různé své produkty nebo služby – nicméně celková výše podpory pro jednoho žadatele nemůže přesáhnout milion korun, upřesnila Frintová.
I na počítání v řádu milionů lze nicméně upozornit. Zatímco součet částek připravených pro někdejší „inovační“ a „kreativní“ vouchery dosahoval 10 milionů korun, pro ty nové „podnikatelské“ je nyní nachystáno o dva miliony víc. Změnou je i to, že podporu lze získat v rozpětí od 50 do 75 procent z celkových nákladů. „Náš program však nechce konkurovat již existujícím národním programům, jakým jsou například inovační vouchery financované z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ zdůraznil náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiří Snížek (Piráti).
Důležité je i uplatnění na trhu
Vouchery mohou podnikatelé čerpat ve dvou fázích, připomněla ve čtvrtek Frintová. První z nich je vývoj řešení a prototypu plus ověření tržní poptávky. „Cílem je vyvinout takový produkt, který řeší potřebu zákazníka, je ekonomicky životaschopný – a je v podobě, ve které ho mohou zákazníci vyzkoušet. Je důležité v této fázi také prokázat, že pro finální produkt existuje relevantní trh a zákazníci toto řešení chtějí,“ vysvětlil náměstek hejtmanky Snížek, že pro rozhodování o podpoře je důležité i zhodnocení budoucího odbytu. Další fází je pak samotný prodej: od přípravy strategie vstupu na trh po strategii marketingovou, komunikační a obchodní.
Rozhoduje dobrý nápad i pověst firmy
- Hodnocení žádostí o Středočeské podnikatelské vouchery 2021 bude mít formální a věcnou část. Věcné hodnocení bude představovat vícekolové expertní posouzení firmy a předkládaného projektu tak, aby bylo dosaženo maximálního efektu poskytované podpory.
- Projekty budou posuzovány komplexně z hlediska jejich aktuální předtržní nebo tržní fáze a po žadatelích bude vyžadováno splnění kroků a doložení výstupů z předchozích fází před postupem do další fáze.
- Při hodnocení bude dále posuzován stav a kondice firmy nebo připravenost, účelnost a přínos projektu.
Zdroj: Helena Frintová, Krajský úřad Středočeského kraje