Začalo to krásným parným dnem a spoustou polonahých těl nastavených slunci na travnatých plochách pod hradbami a na Špičce. Končilo to za slušného lijáku s kulisami blesků a hřmění. Ovšem za tance a dobré nálady, kterou si stovky přítomných nenechaly ničím zkazit.

Řeč je o dalším ročníku Dragon festu, jehož místo pořádání se pomalu ustálilo 
v areálu místního přístaviště. Závody dračích lodí se zřejmě stávají jedním z hlavních městských sportů. Možná by stálo za to zjistit, zda v jiném městě na světě se sejde 23 různých týmů dračích lodí, které proti sobě soutěží v jediném závodním dnu. Možná kdesi 
v asijských přístavech, kde tento sport vznikl.

Z rozjížděk, které se ještě všechny konaly za tropického počasí, vykrystalizovaly jízdy o umístění a závěrečná finále. Jako vždy se soutěžilo ve třech kategoriích. Nejpočetněji obsazených mixech, čistě dámských posádkách a v nejprestižnější kategorii open, kde dominovali na lodích muži.

Zatímco obloha pomalu tmavla, ke speciálnímu malému finále se chystaly dvě posádky, které dopadly v rozjížďkách nejhůře. Neobyčejný smysl pro humor a nadsázku prokázaly hned po startu dámy z lodě DH Sestry (celým názvem Držte Huby Sestry), které po pár tempech nechaly pádla pádly a z lodě vystřelily na znamení radosti konfety a prostě si za aplausu diváků užívaly atmosféru. Soupeřící posádku už samozřejmě nedojely, ale o to už vůbec nešlo.

Jak už bylo řečeno, počet posádek a zájemců startovat ve stále populárnější disciplíně narůstá. Letos se poprvé postavila na start loď se svítivě žlutou posádkou pod názvem Záchranka.

V jednotlivých lodích bychom nalezli spoustu zajímavých nymburských osobností. Pro tentokrát můžeme jmenovat filmového architekta, nositele mezinárodní ceny Emmy i Českého lva Jana Vlasáka, který usedl do „pekařské" lodi Baker´s teamu.

Po skončení jízd o umístění pod stupni vítězů přišly na řadu finálové jízdy. V mixech se do finálové trojky dostali zmínění Baker´s team, dále zelenobílí Škodováci a největší radost měli po dojezdu borci týmu Sportovní gymnastika Poděbrady.

Ženské finále bylo tradičně vyhecované a na startu se objevily dívky a dámy, které letos rozhodně nedržely pádla 
v ruce poprvé. Třetí skončily Bosu Nymburk. Těsný finiš pak pro sebe rozhodly fialové Dýmovnice, které přespurtovaly oranžové družstvo Krutý z rána. To už oblohu křižovaly občasné blesky a hlavy přítomných zkrápěl déšť. Možná i proto se letos žádná z vítězného týmu nevrhla do Labe, jako při loňské radosti.

Jejich spřátelený pánský Dým Tým se do hlavního finále nedostal, ale ovládl malé finále o čtvrté místo a obě svobodomyslné posádky měly až do rána co slavit.

V nejprestižnější kategorii open došlo ve finále k překvapení. Čekal se souboj lodě Tsunami s týmem IRE, ve kterém zasedli policisté i soudce. Třetím do party byly Hokejky, které po matných výkonech 
v rozjížďkách nikdo nefavorizoval. A právě tento tým pak oběma favoritům vypálil rybník. Asi nejintenzivněji prožíval finále na břehu Zdeněk Vacek, jinak nymburská bubenická rocková legenda. „Mám tam na lodi dva syny. 
A voni to dokázali!!!" křičel na břehu u cílových bójek 
s rukama nad hlavou. Když došlo hned po vystoupení z lodi na foto vítězné posádky, Vacek senior nemohl na snímku chybět. Je to ten muž v černém triku v pravé polovině snímku. Řečeno s Cimrmany, nepodařilo se jej ze záběru odehnat…