Řeka Jizera, dělící geograficky Mladoboleslavsko na západní a východní část, byla ve středověku hlavním zdrojem obživy obyvatel osady Obodř, která je dnes benáteckou městskou částí. Její historický název Bobrodrž o tom plně vypovídá. Byla to osada lovců bobrů, kteří se v Jizeře tehdy vyskytovali v hojné míře. V současnosti Jizera v Obodři ale žije jinou lidskou činností – vodním slalomem.

Pobořený splav, který sloužil místnímu mlýnu, nebyl v po polovině 20. století opraven a osídlil ho vodácký oddíl. Zdejší trať sice nepatří k těm nejnáročnějším. Její náročnost je hodnocena pro vodní slalom stupněm ww 1 - 2, což je mírná „divoká“ voda, ale i tak dal benátecký slalom světu několik významných závodníků.

Nejznámější je Irena Pavelková, která se účastnila hned tří olympiád. Nechyběla v Atlantě (1996), Sydney (2000) ani v Aténách v roce 2004. Získala několik světových i evropských titulů a nadále reprezentuje. Jejím sportovním domovem je teď nejznámější klub USK Praha na umělém kanálu v Tróji. Dalším je člen národní reprezentace Lukáš Kubričan.

„I tito dva místní odchovanci se zúčastní o tomto víkendu 40. ročníku závodu O štít města. První ročník se na benátecké Jizeře uskutečnil už v roce 1969. Zázemí tradičního závodu, které sponzoruje řada firem a Středočeský kraj v čele s hejtmanem Davidem Rathem, je zajištěno podél břehů Jizery. Ty se na víkend mění na stanové městečko a kempují tady vlastně všichni závodníci a jejich doprovod,“ řekl pro naše deníky předseda SK Vodní slalom Benátky Tomáš Abraham, jenž začínal jako malý sjíždět obodřeckou vodu v 10 letech a byl také členem národní reprezentace.

Oba dva dny, v sobotu 15. srpna a v neděli 16. srpna, začínají závody v 9 hodin. Stavitelem 400 metrů dlouhé trati pro 40. ročník je Jiří Abrahám a mimo zmiňovaných závodníků se ho zúčastní další dva čeští reprezentanti Tomáš Indruch a olympijský medailista z Pekingu Ondřej Štěpánek.

Všichni čtyři budou spíše jakousi třešničkou na dortu. Na závod se sjedou stovky členů českých a moravských oddílů vodního slalomu. Soutěžit bude až 350 posádek od žáků až po seniory v kategoriích kanoe jednotlivců, kanoe dvojice, kajak muži a kajak ženy.

MARTIN DĚDEK