Vyhrál jste celkové prvenství, navíc jste dostal nejvíce hlasů také od čtenářů…

To už se mi povedlo také poněkolikáté. Možná víckrát než celkové pořadí. Takže jsem také rád, že lidi sledují ten sport, sledují mě a poslali mi hlas. Jsem rád za obě ocenění.

Vašich úspěchů v minulém roce bylo hodně moc. Jde vyzdvihnout jeden, který byl pro vás nejvíc?

Vážím si všech medailí, minulý rok jsem jich měl celkově devět ve světových soutěžích. Nejcennější je asi stříbrná medaile z mistrovství světa. Protože kdybych měl i letos stříbro, tak jsem na olympiádě a to je největší akce. Takže tohle je asi nejvíc.

Jaká je vůbec ve vašich očích konkurence v kanoistice? Je to pořád stejné nebo třeba horší?

Těžko říct. Většinou, když někdo starší odejde, zase přijde mladý solidní závodník. Hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu. Všichni soupeři jsou stejní, konkurence je tedy stejná a já musím trénovat proto, abych se mezi ně podíval. V loňském roce se mi to povedlo a já jen doufám, že tento rok a další rok to bude ještě lepší.

Patříte mezi světovou špičku, hodně trénujete. Máte vůbec čas na nějaký odpočinek nebo jiné aktivity nebo záliby?

Máme i spoustu odpočinku, protože regenerace je důležitá součást tréninku. Ve svém volnu nemám většinou na nic náladu, než prostě ležet nebo tak. Rád třeba čtu, nebo tak, ale že bych šel ven nebo někam večer, tak na to nemám náladu. Většinou se to snažím trávit nějakým relaxem, nějakou regenerací a tak.

Ale asi víte, co je třeba diskotéka nebo nějaká zábava?

Samozřejmě vím. Kdy já byl naposledy na nějaké diskotéce? To už je hrozná doba. Většinou po sezoně na něco takového zajdu, ale spíš všechno s kamarády, ale abych šel mezi lidi a tam se bavil s cizími lidmi, to ne. Radši jsem s těmi svými a s těmi si užiji nejvíce srandy.

Rok 2014 to byla také maturita. I tam jste obstál. Bylo to horší než při závodech?

Podle mého studijního života bylo asi horší odmaturovat. Nakonec to bylo úplně v pohodě a učitelé mi hrozně pomohli a za to jim děkuji. Oddechl jsem si, že tuto část života mám za sebou a mohu se naplno věnovat sportu. Sportovních úspěchů si ale cením víc než maturity.

Takže další studia zatím nebudou?

Teď to vypadá, že zatím asi ne. Teď zkusíme dát všechno do té olympiády. Ale nechci skončit jen u maturity a chtěl bych se věnovat nějakým činnostem okolo toho sportu, takže si budu muset něco udělat. A doufám, že si tento cíl splním.

Co tedy letošní rok? Co bude nejvíc nebo co považujete za vrchol sezony?

Chtěl bych co nejvíce medailí, to je vždycky super. Ale sezona bude speciální v tom, že je mistrovství světa, což je nominace na olympiádu a to bude pro mě nejdůležitější závod. Na olympiádu chce každý sportovec, takže mistrovství světa je vrchol sezony.

Takže se dá říct, že v roce 2015 se upnete už k roku 2016?

Nene, to zase ne. Mám rád jít postupně. Nerad bych už přemýšlel nad rokem 2016 a na olympiádu, protože tam ještě nejsem. Stát se může cokoli. Prostě chci jít postupně a v srpnu se pokusím nominovat na olympiádu.