Ten si zaslouženě vybojoval postup z rozběhu na 400 m překážek do semifinále. Při premiéře na mistrovství Evropy dospělých byl zatím postup do finále nad jeho síly, ale i tak časem 50,70 s obsadil celkově výborné dvacáté místo.

„Atletický šampionát měl krásnou atmosféru, kterou tvořila divácká podpora vyprodaného olympijského stadionu, postaveného pro účastníky olympijských her v roce 1928," řekl nejmladší člen mužské části výpravy na ME v atletice.

Amsterodam žil pět dní šampionátem, který provázela řada doprovodných akcí.

A jak vlastně vypadal den účastníka?

„Začínal lehkou snídaní v hotelu vzdáleném 20 km od stadionu. Následoval odjezd na rozcvičovací stadion, na kterém bylo úplně vše, co pro rozcvičení potřebujete. Atletický ovál, vrhačské plochy, posilovna, sanitární zázemí a týmové stany, ve kterých je masér, lékař výpravy a další zázemí. To vše vytváří atmosféru napětí a očekávání před závodem," objasnil otec a trenér v jedné osobě Petr Müller.

Atlet se zde rozcvičí, případně se nechá protáhnout a namasírovat, vyslechne si poslední rady trenéra a odchází ve stanovený čas do svolavatelny.

„Ta je umístěna na tréninkovém stadionu a přichází se do ní již čtyřicet minut před vlastním startem. Slouží k první kontrole a shromáždění závodníků. Jednotlivé skupiny závodníků z ní byly převáženy malými autíčky asi půl kilometru na hlavní stadion do svolavatelny číslo dvě. Tam proběhla předstartovní kontrola, která obsahovala odstranění nepovolených reklam, kontrolu dresů, startovních čísel, treter a odebrání nepovolených předmětů jako telefon, sluchátka. Potom skupina odchází na plochu stadionu, kde má několik minut na rozcvičení. Fázi závodu všichni vidí na televizních obrazovkách. Po doběhu závodníci zajásají nad dosaženým časem, případně zakroutí hlavami, a odchází do MIX zóny, kde jsou televizní štáby a novináři Zastaví se tam na pár všetečných otázek. Následuje POST EVENT AREA, kde si vyzvednou své věci, které si nemohli vzít sebou na závod. Z hlavního stadionu odchází už po svých zpět na tréninkový stadion, kde si mohou strčit nohy do bazénku s ledovou vodou, následuje vyklusání, protažení a případně dopingová kontrola. Nasednou do autobusu a odjíždí zpět na hotel na večeři, po které následuje porada výpravy před dalším dnem. Protože byl Vítek i náhradníkem ve štafetě 4x400 m, absolvoval tuto proceduru v pěti dnech čtyřikrát. Štafeta sice v rozběhu zaběhla český rekord, ale ve finále se jí tento čas bohužel nepovedlo zopakovat a tak zůstala sice na krásném čtvrtém místě, ale těsně před vysněným cílem, účastí na olympijských hrách v Riu," dodal Petr Müller.