„Počasí nám neskutečné přálo, možná jako kdyby se záměrně usmálo na oslavu naší republiky. Díky tomu jsme si užili i ranní přípravu závodu i celý průběh,“ uvedl starosta Sokola Radek Smejkal. Běželo se ve třech kategoriích. V pravé poledne pod vedením ambasadora závodu Lukáše Nováka vyběhlo 78 dětí ve věku do 10 let. Jednalo se spíše o sprint, protože závod pro nejmenší měl jen 400 metrů. První mezi chlapci byl Tom Pokorný, mezi děvčaty Dominika Brázdová. O půl hodiny později běželo 22 dětí ve věku 11 - 14 let. 800 metrů dlouhou trať už museli lépe naplánovat, někteří to trochu přehnali v rozběhu, ale doběhly všechny děti. První mezi děvčaty i absolutně Zuzana Veselá a mezi chlapci první Vincent Pop.

Ve 14 hodin startovaly všechny hlavní závody ve všech městech v ČR. „U nás se běželo 3,1 kilometru a na start dorazilo přes 140 běžců a běžkyň. Trasa jako minulý rok vedla ze sadů Ludvíka Kuby po břehu Labe, pak okolo restaurace Na Kempu a zpět do sadů, tentokrát podél Skupice. Běžci letošního ročníku předvedli velmi silné výkony,“ byl rád Smejkal.

Nejrychlejší muž, Jiří Němeček, předvedl čas 10:10 a nejrychlejší žena, Jana Pilařová, doběhla za 11:18. „Běh ale nebyl jen o rychlosti, ale také o houževnatosti a odhodlání. To předvedli ženy z Věrné gardy Sokola Poděbrady, které závod sice ušly, ale zdolaly jej bez ohledu na věk. Nejstarší z nich je 88 let,“ vyprávěl starosta Sokola.

Závodu v Poděbradech se zúčastnili nejen Poděbradští, ale také hosté z jiných měst, nebo z ostatních sokolských jednot Tyršovy župy, kam poděbradská jednota patří. Závodu se také zúčastnil starosta města Poděbrady Jaroslav Červinka. Polovinu závodu doprovodil ženy z věrné gardy, se kterými v minulosti nacvičoval na slet. Druhou polovinu závodu předvedl, že stále umí běhat.

„Děkujeme všem účastníkům, divákům, sponzorům a všem dobrovolným pomocníkům, bez kterých by se závod nepovedl tak, jak se povedl. A děkujeme městu Podběrady za finanční podporu nejen tohoto závodu. Vážíme si toho a příští rok NAZDAR,“ dodal Radek Smejkal.