Šachy jsou součástí školních osnov ve více než třiceti zemích. V Lysé nad Labem se letos padesát dětí učí v rámci nepovinného předmětu Šachy a v Litoli v zájmovém kroužku.

Hře šachu se děti mohou učit různými metodami na různých místech. Jednou z metod je internetový výukový program LearningChess, který děti využívají v rámci projektu Šachy do škol zdarma. Nejzábavnější je však praktická hra a turnaje.

Na černobílých polích v Misanu v Lysé nad Labem se utkalo čtyřicet šest dětí ze základních škol z Lysé nad Labem v Místním kole školního šachu. Za přispění sponzorů, kteří poskytli prostory, ceny, diplomy, výzdobu i občerstvení si děti v sedmi kolech vyzkoušely své šachové schopnosti. Město Lysá nad Labem převzalo nad turnajem záštitu. Turnaj vyhrál Vladyslav Stefaniv ze ZŠ B. Hrozného a nejlepší dívkou byla Dominika Kaplanová ze ZŠ J.A. Komenského. Poděkování patří všem, kteří přispěli k zdárnému průběhu turnaje.

Nejlepší děti se kvalifikovaly na Okresní kolo školních družstev v DDM Nymburk, které se koná 20. listopadu. Děti se mou těšit na Městskou ligu školního šachu, která se bude konat nejen ve školním klubu a Misanu, ale i v Domově na zámku v Lysé nad Labem. 

Miloš Havlena