Často ti nejlepší vzejdou z malých klubů, z nichž pak udělají další krok do vyšších pater, pak zamíří do reprezentace. A třeba se mohou radovat z medailí na velkých mezinárodních akcích.

Nymburský klub Lokomotiva Nymburk sklízí také úspěchy. V poslední době to byla třeba účast mladého Davida Nolla na EYOF 2015 v Tbilisi. „Jedná se o Evropský plavecký meeting mládeže," uvedl na vysvětlenou předseda plaveckého oddílu Lokomotiva Nymburk Michal Hrstka.

I z malých oddílů lze vybrat reprezentanty. Hlavně v mládežnických kategoriích. „Máme Terezu Konšelovou v reprezentaci juniorů. Z odchovanců to jsou pak David Noll a Tomáš Havránek. Poslední zmiňovaný pojede dokonce na mistrovství Evropy 2016 do Londýna," těší Michala Hrstku.

Nutné a nezbytně potřebné je vést děti od mala. A to je hlavně práce pro trenéry, bez kterých by to rozhodně nešlo. A jejich titěrná a téměř každodenní práce se může projevit a ukázat až po mnoha letech. A také je to o tom, kolik dětí bude mít o plavání vůbec zájem. Dá se ale říct, že v Nymburce mají štěstí. Plavecký klub má bohatou základnu. „V současné době je nás na deset trenérů a máme včetně přípravky na osm desítek plavců," řekl předseda plaveckého oddílu.

Těžko lze rozpoznat v útlém věku dítěte, zda bude reprezentant, mistr republiky, mistr Evropy nebo dokonce mistr světa nebo olympijský vítěz. Naděje se však už nyní prohánějí nymburským bazénem. „Máme naděje v žákovské kategorii. Jedná se o Terezu Konšelovou a Michala Hájka. Ale ti mají na olympiádu ještě hodně času," usmívá se trenér Hrstka.