Mladší žákovská kategorie (ročník 2000) měla svou „republiku" na krátkém bazénu v Prostějově. Štěpán Felgr hned v prvním závodě dohmátl na 4. místě. Jisté rozhození a zklamání se pak podepsalo na dalších výkonech a jiskra přeskočila až na 400 polohový závod, kde se Štěpán probojoval ještě jednou do TOP 10. Nový osobní rekord a celkové 7. místo bylo hezkým rozloučením s Mistrovstvím.

Daniela Mourková se představila na dlouhé polohovce (400 m) a  kraulových tratích,  kde ji nejlépe „sedla"  ta nejdelší, kde v novém osobním rekordu doplavala šestá.

Starší žákovská kategorie (ročník 1998 a 1999) měla svou „republiku" v Českých Budějovicích.

Vojta Blažek se představil na svých oblíbených prsařských tratích a v dlouhé polohovce. Ve všech startech pokořil svá maxima na dlouhém bazénu a umístil se v polovině závodního pole.

Šárka Vosecká si nevedla  vůbec špatně. Na trati 100 P, 100 Z a 200 Z si vylepšila osobní rekordy a doplavala nejlépe na 12. místě.

Eliška Zelená má v kategorii „oblíbené závody" samé těžké, kde je dominantou  200 M nebo 400 K či delší. Na Mistrovství se představila v jisté nepohodě, což se odrazilo i na podaných výkonech. Svá maxima si vylepšila na trati 400 K a 100 K.

Nebe, peklo, ráj! Tak lze vyjádřit pocity Davida Nolla i trenéra během Mistrovství.

První Davidovy závody medaile nepřinesly a na výsledkové tabuli se objevilo v těsném sledu 4. místo na tratích 200 M i 50 K. Pak David přidal 5. místo na 200 polohový závod. Závod na 100 M byl rozhodnut již před obrátkou a naopak na druhé 50 se bojovalo dokonce o prvenství.  Ve finiši už ale nebylo tolik sil, pro zlatou medailil, ale i tak byla radost znatelná.

V posledním závodu na 100 David dohmátl druhý a tím završil svou další medailovou republiku. „Oba víme, že existují rezervy, které by nás posunuly ještě výše, ale to už si necháme s Davidem pod pokličkou tréninků a strategií na další, doufejme neméně úspěšnou, sezonu," řekl k závodům předseda plaveckého oddílu Lokomotiva Nymburk Michal Hrstka.

Pak ještě nezapomněl na další závodníky. „Poděkování ale patří všem plavcům Lokomotivy, kteří se na Mistrovství České republiky nominovali. Je to záležitost prestiže i jisté hrdosti, že na tu republiku pořád máme a že soupeře nenecháme v klidu," dodal spokojený předseda plavců Lokomotivy.