Vlašim – Příbram 5:3

Na první šachovnici čekal Františka Stluku těžký úkol – bránit se černými proti mladému votickému hráči, který hraje v extralize a za Vlašim hostuje. František postavil pevnou obrannou pozici, ale bílý měl aktivní možnosti a stál po zahájení lépe. Pak dokázal svou výhodu ještě zvětšit a zvítězit útokem na černého krále – 1:0.

Na šesté desce startoval za Příbram bílými Karel Hlaváček a udržel po zahájení výhodnější pozici. Karlovi nebylo zcela jasné, jak má svou výhodu uplatnit a ztratil příliš času na rozmyšlenou. V časové tísni se pak dopustil chyby, ztratil materiál i celou partii. Škoda, 2:0 pro Vlašim.

Na třetí šachovnici se bránil černými Pinc. Jeho soupeř, další posila vlašimských, udržoval bílými stále lepší hru. Pak se Pincovi podařilo převést partii do čtyřvěžové koncovky a remizovat věčným šachem – 2,5:0,5.

Na čtvrté desce se Trmalovi černými podařilo odrazit útok bílého odrazit. Pak mu už jen zbývalo uplatnit materiální převahu v koncovce. Nejzkušenější hráč Příbrami to zvládl na jedničku a snížil na 2,5:1,5.

Na osmé šachovnici měl bílé Pechoč. Po zahájení vznikla pozice, ve které bílý nenašel správný plán další hry. Bílá pozice se zhoršovala, černý získal převahu a vyhrál vzniklou koncovku – 3,5:1,5 pro Vlašim.

Na čtvrté desce měl bílé Petr Stluka a udržel po zahájení malou poziční výhodu. Soupeř se dostal z problémů pomocí taktického obratu a vznikla koncovka, ve které nemohl žádný ze soupeřů vážně pomýšlet na výhru. Remíza – 4:2.

Za tohoto stavu se hrály ještě dvě partie a v obou by museli příbramští hráči vyhrát, aby postoupili. V pozicích, které stály na šachovnicích, by se to ale rovnalo zázraku.

Na sedmé šachovnici se bránil černými Zeman a bílý stál po celou partii o trochu lépe. V koncovce, která vznikla, počítali Vlašimští s výhrou bílého, ale černý měl ještě možnost záchrany. Bohužel, v pozici měl bílý věčný šach a tedy rozhodující půlku bodu.

V téže době bojoval Jiří Hlaváček bílými o remízu v koncovce. Do koncovky s pěšcem více se černý dostal, když odrazil útočné možnosti bílého v zahájení. Jiří sice remízu udržel, ale konečný stav zápasu byl 5:3 pro Vlašim.

Nezbývá, než Vlašimským pogratulovat a popřát jim mnoho úspěchů ve druhé lize. Hráči Příbrami skončili v závěrečném účtování druzí.