Před čtrnácti dny totiž vyhrál dvě zlaté medaile na seniorském šampionátu v Portugalsku. Člen bronzového čtyřkajaku z olympijských her 2012 v Londýně Daniel Havel získal v kategorii do 23 let na trati 1000 metrů stříbrnou medaili. Stejného úspěchu dosáhl mezi juniory do 18 let také kajakář Tomáš Veselý ze Sparty Prahy. Další dvě medaile do české sbírky přidaly kajakářky. Andrea Havlová a Monika Machová ve „třiadvacítkách", stejně jako juniorka Kateřina Slivanská, vybojovaly bronzy.

„Zaplaťpánbůh jsem se vyrovnal s tou tíhou a povinností vyhrát, která na mě po triumfu na seniorské Evropě ležela," pronesl v cíli Martin Fuksa, který obhájil loňský titul v kategorii do 23 let. „Ano, nemohl jsem mít menší cíl než tady vyhrát, ale tak jednoduché to nebylo. Já to tady v Poznani nemám rád, ty větrné podmínky a vlny mi nevyhovují, takže jsem se víc bál jich než soupeřů. Ale dobře to dopadlo," doplnil Fuksa.

Jeho slova potvrdil reprezentační trenér Pavel Hottmar: „Martin si se soupeři pohrával a bez problémů potvrdil roli velkého favorita."

Stříbrný Havel stejně jako 
v rozjížďce nestačil jen na Bulhara Miroslava Kirčeva. „Opět to byl boj jen mezi nimi dvěma. Bulharovi však zbylo do finiše trochu více sil a tak vyhrál," popsal Hottmar.

Ten pochválil i Havlovu manželku Andreu, která 
s Monikou Machovou získala bronz. „Děvčata se trpělivou jízdou ve druhé polovině trati prokousaly až na medailové pozice a v závěru odrazily nápor Rusek," uvedl Hottmar, který s pěti medailemi po prvním finálovém dnu vyjádřil spokojenost, a litoval mnoha českých čtvrtých míst.

„Někde skutečně scházely setiny sekund. Škoda, těch medailí mohlo být i více a naše pocity by byly ještě radostnější," uzavřel Hottmar.

(Vít Chalupa)