RC Říčany – Tatra Smíchov 0:5

Říčanům ve finále pomáhalo domácí prostředí. Středočeši měli více ze hry, číselně svoji převahu však vůbec nevyjádřili. Domácí zklamali zejména při proměňování trestných kopů, když se z pěti pokusů netrefili nejdříve třikrát Čamrda, poté Fojtík i Brabec. Z říčanských borců dobře zahrál atleticky zdatný Jan Rohlík, který několikrát založil útočné akce, ale ty však ani jednou nevedly k úspěšnému položení. Roman Rygl z Tatry, který v jiných utkání pokládá jednu pětku za druhou, byl domácími hráči neustále hlídán jako významná osoba, ale podobně si počínali i Pražané při dohledu nad pohybem Martina Pekárka, který byl při kontaktu s míčem atakován jedním nebo v mnoha případech i více hráči. Na vazačovi Říčan Josefovi Bláhovi, který měl společně se spojkami tvořit hru, bylo poznat, že nastoupil krátce po nemoci a dlouho netrénoval. Hosté z Prahy po celé utkání hráli pasivně, ale zato skvěle bránili. Na světelném ukazateli skore proto byl stav 0:0 ještě v 78. minutě.
„Co se bude činit, až utkání skončí nerozhodně 0:0,“ zeptali jsme deset minut před koncem utkání předsedy sportovně-technické komise Unie ragby a současně i předsedy říčanského klubu Davida Frydrycha. „Bude se prodlužovat 2 x 15 minut,“ informuje nás předseda komise avšak za osm minut poté už toto vysvětlení nepotřebujeme. Dvě minuty před koncem se totiž k náhodného útoku Tatry rozeběhl Roman Rygl a přihrál míč ke střídajícímu Vojtěchovi Márovi. Ten ještě míč vrátil Ryglovi, který ve správný okamžik před složením přihrál zpět Márovi, aby se tento hoch pak nezadržitelně vrhl do soupeřova brankoviště. V hledišti to jen zahučelo citoslovci zklamání, ale byla to pravda. Tatra z ojedinělé návštěvy na soupeřově polovině hřiště vydolovala pětku, která rozhodla o letošním vítězovi Poháru KB.
„Neměli jsme spolehlivého kopáče. Zraněný Tomáš Nevický nám dnes moc chyběl,“ lituje po utkání kouč Antonín Brabec, který si dokonce sám zahrál posledních dvacet minut.
„Říčany nám daly zabrat, ale ubránili jsme se. Věřil jsem, že se nakonec prosadíme,“ přiznal hrající kouč Tatry Filip Vacek.
„Pro Říčany to bylo na jaře první setkání s těžkých soupeřem při utkání, při kterém o něco šlo. V ostatních pohárových utkáních hráči Říčan předtím všechny soupeře smetli a nadílku uštědřili nejdříve i celkům, jež se probojovaly do semifinále. Ve skupině to odskákala Pragovka a pak v semifinále i Sparta. Tu Říčany porazily bez ohledu na množství neproměněných kopů. Neúspěšnými kopáči přišly Říčany o Pohár KB,“ usoudil po utkání dlouholetý ragbyový trenér a ve světě uznávaný znalec hry se šiškou Eduard Krützner.
Body: Mára 5. Pětky: 0:1. Rozhodčí: Bednařík, Heřman, Rázga. Diváků: 1000. Poločas: 0:0.
Konečné pořadí Poháru KB 2009: 1. Tatra Smíchov, 2. Říčany, 3. Praga Praha, 4. Sparta Praha, 5. Slavia Praha, 6. Brno, 7. Vyškov, 8. Bystrc Brno.
Pohár KB se hrál naposled. V jeho krátké historii na Pohár dosáhli jen hráči Říčan v roce 2008 a Tatra v roce 2009. Od podzimu se už bude hrát tradiční soutěž podzim – jaro.