Basketbalisté Nymburka zahájí zítra finále nejvyšší soutěže. O krátký rozhovor jsme požádali trenéra Nymburka Muli Katzurina.

Zkuste porovnat náročnost čtvrtfinále a semifinále.

Myslím, že pro nás bylo těžší čtvrtfinále. Tuto sérii jsme nezačali ideálně v pohodě, měli jsme pár zraněných hráčů, díky tomu jsme se nemohli připravovat podle našich představ. První zápas jsme prohráli a dostali se tak do nepříjemné situace. Navíc druhý zápas jsme také nezačali zrovna nejlépe. Nicméně musím říct, že od té doby se zlepšujeme.

Co jste v semifinále zlepšili oproti čtvrtfinále?

Rozhodně obranu. Ta byla v semifinále mnohem lepší než ve čtvrtfinále.

Trápíte se ve střelbě z perimetru. Co uděláte pro to, abyste zvýšili úspěšnost?

O trénincích více střílíme. Upřímně si ale nemyslím, že se nechá střelba v tuto chvíli natrénovat, je to otázka psychiky. Když se vám nepodaří pár střel, přestanou se dařit další, ztratíte sebedůvěru, můžete začít být nervóznější a nervóznější, je to jako když z kopce pošlete malou sněhovou kuličku a ta se postupně zvětšuje, jak se kutálí dolů. Čím víc střílíte, tím víc míjíte. Nicméně každá nepříznivá situace se obrátí a nám se to zaplaťpánbůh podařilo. Při posledním zápase s Brnem bylo jasné, že jsme zase na koni.

Finálový soupeř bude mít minimum času na přípravu. Je to pro něho velký handicap?

Myslím, že to pro našeho soupeře není lehká situace, ale na druhou stranu je spekulativní, kdo je v nevýhodě. My jsme skončili semifinálovou sérii 3:0 a tím máme devítidenní zápasovou přestávku a to může být nevýhoda – hráči vypadnou ze zápasového rytmu. My se s tím srovnáme tak, že jsme alespoň v týdnu zařadili jedno přátelské utkání.

Dalo by se play off zorganizovat tak, aby takové proluky nebyly?

S tím se nedá nic dělat. Je to prostě tak a my se tím moc nezabýváme. Série prostě končí různě a tahle dopadla pro nás 3:0, pro našeho soupeře 3:2.

Jak odlišná je příprava na tým Prostějova a Děčína? (rozhovor vznikal v době, kdy Nymburští neznali svého finálového soupeře – pozn. red.)

Z pohledu taktiky samozřejmě ano, jedná se o dva odlišné týmy. Prostějov má lepší individuality, Děčín hraje více týmově. Každý tým hraje jinak, s tím musíme počítat v přípravě a také to tak děláme.

Přizpůsobíte taktiku zápasů tomu, že soupeř bude mít za sebou o dva zápasy semifinále více?

Je to jedna z mnoha věcí, která může být v taktice zohledněna. Nechci ale mluvit v tuto chvíli o ničem konkrétním. Snad jen, že se maximálně soustředíme na první finálové utkání a uděláme vše, abychom z něj vyšli vítězně. Oba soupeře, jak Děčín tak Prostějov, známe dobře, víme co od nich čekat.

Jak hráči snáší čekání na zápasy. Pozorujete u nich nějakou nervozitu, očekávání,…?

Všichni se už těší. Díky tomu, že jsme semifinále ukončili brzo, hráči dostali dva dny volna, snažíme se nedělat nějak zbytečně dlouhé tréninky. Hráči musí být na finále čerství a těšit se na basket.