Stadión Josefa Kohouta v Říčanech bude v sobotu 10. dubna 2010 dějištěm mezistátního utkání české reprezentace s Ukrajinou. Zápas je zařazený do II. divize ME a tato soutěž je souběžně i kvalifikací na MS 2011. Vítěz skupiny, kterým se pravděpodobně stane právě Ukrajina, jež také vede tabulku dvouleté soutěže, se na světový šampionát nemusí ještě dostat, neboť k postupu je potřeba vyhrát ještě několik utkání podle hodně složitého kvalifikačního pavouka.

Jako první bude čekat Ukrajince vítěz jiné kvalifikační skupiny Litva a v případě výhry třetí tým I. divize Rumunsko. Vítěz tohoto duelu hraje ještě s vítězem americké kvalifikace a v tomto duelu se teprve rozhodne, kdo si vybojuje účast na světovém šampionátu v Novém Zélandu.

Čeští ragbisté nemohou v utkání s Ukrajinou překvapivě nic ztratit, třebaže týden před zápasem v Říčanech nestačili v pražském Edenu na tým Belgie, jemuž podlehli 16:19 a tím se ocitli na dnu tabulky. Od nového ročníku se totiž II. evropská divize rozšiřuje z pěti týmů na šest a tak žádný z dosavadních týmů nesestupuje. To je uklidňující a tak v domácím prostředí by se borci hrající v českých národních barvách mohli ukázat nevystresovaní a předvést uvolněnou hru. Soupeře však mají o hodně těžšího než Belgičany.

„Položili jsme sice Belgii o jednu pětku více, než oni nám, ale nechali jsme si vnutit od nich hru těžící z jejich lepšího roje. Navíc belgický kopáč měl svůj den a potrestal nás 14 body,“ zalitoval rojník z Říčan hrající v reprezentaci Josef Bláha. “Škoda neproměněných kopů. Výhra byla hodně blízko,“ dodal na zadáku proti Belgii hrající říčanský útočník Jan Rohlík.

„Soupeř po dvaceti minutách zjistil, že má výhodu v protlačovaných míčích a od té doby vůbec nechtěl hrát, jen tlačit. To nás stálo plno fyzických sil, prakticky jsme se jen bránili a Belgičané nás dostali mimo náš strategický plán. A když chybí fyzické síly, tak ubývají i mentální,“ řekl po zápase trenér Martin Kafka. „Situace je před dalším utkáním s Ukrajinou stejná, musíme vyhrát. Ukrajina se, jak předpokládám, ale bude snažit hrát podobně jako Belgie. Bude navíc ještě fyzicky lépe vybavena než Belgie,“ dodal kouč české reprezentace Kafka, který hráčsky vyrůstal právě v Říčanech a je rád, že se zde bude hrát opět reprezentační zápas.

„Ragbyový stadión v Říčanech je pojmenován po zakladateli zdejšího ragby Josefovi Kohoutovi a je symbolické, že zrovna v těchto dnech vzpomínáme sto let od jeho narození. Určitě bude po utkání čas, abychom si výročí říčanské sportovní legendy připomenuli,“ svěřil se předseda ragbyového v Říčanech David Frydrych.

Tabulka divize II

 1. Ukrajina⋌ 6 5 0 1  105:54   16
2. Belgie ⋌7 3 1 3   79:89   14
3. Polsko⋌ 6 3 0 3   86:89   12
4. Česko ⋌7 2 1 4  108:126  11
5. Moldavsko⋌ 6 2 0 4  105:125  10

PETR SKÁLA