Počátky organizovanějšího nohejbalu v Nymburce se datují přibližně od roku 1960. V šedesátých letech byly v Nymburce dvě střediska nohejbalu. První na plovárně s hráči Havelkou, Haškem, Duzbabou, Mayerem, Velechovským, Hanzlem, Valouškem a Raškou, a druhé na Remanenci s Čermákem, Senohrábkem, Vejtrubou, Randou, Palátem, Nechanickým a Melicharem. Přibližně v roce 1970 došlo ke zrušení plovárny a ke sloučení hráčů z obou míst, jehož členové v roce 1973 oficiálně založili oddíl nohejbalu Lokomotiva Nymburk. Stalo se tak na setkání čtrnácti členů oddílu v restauraci na Žofíně a předsedou oddílu se tehdy stal Dr. Hašek. Následující rok 1974 byl dalším zlomem, protože byl založen okresní nohejbalový svaz, jehož předsedou se tehdy stal Antonín Čermák. Právě on před pár dny oslavil své osmdesáté narozeniny.
V současné době má nymburský klub čtyřicet členů. A čtyři týmy. Muži hrají krajský přebor, další dva celky okresní soutěže. A ženy hrají první ligu, ta je jedinou v republice. „Zájem mezi ženami o nohejbal je omezený, neboť tento sport je pro ženy dost technicky i fyzicky náročný,“ říká předseda klubu Jiří Očenášek, jehož povinností je sehnat na každou sezonu okolo osmdesáti tisíc korun. To je rozpočet oddílu.
A mládež? To je hodně velký problém. „Mládež momentálně nemáme žádnou. Letos nám skončil poslední ročník dorostenců,“ připomíná nemilou skutečnost předseda.
Velké úspěchy slavily před pár lety dorostenci ve Stratově. Třikrát za sebou vyhráli mistrovský titul. A pak? Pak už nic. Konec! „Byla tam generace, která se povedla. Navíc to nebylo postaveno jen na hráčích ze Stratova, ale byli doplněni o hráče z jiných týmů, kde se třeba mládež rozpadla a ti pak šli hrát do Stratova. Tato generace odrostla mládežnickému věku a pak musíte začít znovu od začátku. Ale když není kde brát, je to těžké. Hráče i funkcionáře, kteří by tomu dali tolik volného času, co například dorostenecká extraliga vyžaduje,“ zamyslel se Očenášek.
A konkurovat ostatním sportům v Nymburce je pro nohejbalové funkcionáře hodně těžké. „Uděláte nábor na školách formou turnaje. Ty šikovní, co zde hrají, přijdou jednou nebo dvakrát na trénink, ale pak nám sdělí, že již hrají hokej nebo fotbal a že si to chtěli jen zkusit. Navíc v dnešní době PC a chytrých telefonů je celkově u mládeže menší zájem o sport. To pociťují i jiná odvětví sportu. Naše mládež byla vždy založena na synech a dcerách aktivních hráčů, kteří je k tomu přivedli a pár ostatních jedinců, kteří našli v tomto sportu zalíbení. Nejúspěšnějším z mladých hráčů je náš odchovanec Marek Červinka mladší, který na hostování v týmu dorostu Stratova získal mistrovský titul,“ dodal Očenášek.