Jaký zdroj příjmů ČSTV tedy zbyl?
Zbyl mu pouze příjem z vlastních sportovních areálů na Zadově, v Podolí, na Strahově a v Nymburce. Sportcentrum v Brandýse nad Labem bylo již od března uzavřeno a od srpna pronajato třetí osobě. Nymburskému centru se sice podařilo téměř naplnit plánovaný hospodářský výsledek, který byl vyhlášen ekonomickým ředitelem ČSTV, ale přineslo to na druhé straně prodloužení stagnace v jeho modernizaci. Již od roku 2004, kdy jsem v dubnu nastoupil do pozice ředitele Sportovního centra Nymburk, byl vedením ČSTV každoročně stanovován hospodářský výsledek v kladných číslech. A to i po účetních odpisech. Bohužel, bez výraznějších investic stavebních i provozních, do kterých zahrnuji zejména údržbu a opravy areálu. S ohledem na trvající ekonomickou recesi v Evropě a na stále nižší financování sportovních svazů je velmi obtížné udržet průměrně dosahovanou obsazenost areálu. Obzvláště, když konkurence v soukromém sektoru dělá vše možné pro získání naší klientely i za cenu snižování svých příjmů. A to se jí celkem daří už jen proto, že náš areál dlouhodobě stárne a až na výjimky nic nového nenabízí. S ohledem na zásadní výměnu ve vedení ČSTV pevně věřím v to, že rok 2011 byl tím posledním rokem stagnace tohoto centra a že již v letošním roce dojde alespoň k částečnému posunu celého areálu směrem k jeho modernizaci.

Co se vám v minulém roce povedlo?
Z manažerského hlediska je určitě potěšitelné, že se podařilo téměř stoprocentně splnit plánovaný hospodářský výsledek. Po stránce obchodní je dobré, že se nám podařilo udržet klíčové zákazníky. Dále se povedlo dokončit první etapu rekonstrukce velké sportovní haly a to zbudováním klimatizace, která je schopna celý prostor účinně vytápět a na druhé straně i ochlazovat.

Co byste ještě v budoucnu rádi vylepšili nebo zavedli?
Pro odpověď na tuto otázku bych potřeboval možná celé jedno číslo vašeho deníku. Ale pokud to shrnu do obecné roviny, tak veškeré změny a vylepšení služeb bude záviset na nové strategii, možná i možnostech současného vedení ČSTV. Já osobně jsem v tomto ohledu optimistou a pevně věřím v postupnou obměnu celého areálu. Určitě bude hlavním tématem úroveň a struktura ubytování či stravování, úspora energií, rozšíření regeneračních a fyzioterapeutických služeb, rozšíření kapacity pro další sportovní odvětví apod. V neposlední řadě také obnova práce s vlastními zaměstnanci tak, aby rostla jejich odbornost nebo alespoň hrdost k firemní příslušnosti. Protože právě lidé, kteří pracují v takovéto firmě, mohou vytvořit to pravé, nenahraditelné prostředí pro klidnou sportovní přípravu.

Probíhají u vás různé vrcholné akce. A to nejen na poli sportovním. Jak těžké je zabezpečit a zajistit chod Sportovního centra?
Tím, že se v této oblasti pohybuji na vrcholné řídící pozici již patnáct let, tak jsou pro mne všechny záležitosti týkající se chodu podobného zařízení zcela přirozené. Osobně vidím nejsložitější situaci v oblasti dodržování všech zákonných norem a vyhlášek v oblasti hygieny, bezpečnosti práce a technických revizí. Tyto věci nejsou příliš viditelné pro běžného návštěvníka, ale jsou velmi důležité pro bezpečný chod centra. Navíc vyžadují značné finanční prostředky. Zajímavější na této práci je budování vnitřní atmosféry, kterou spoluvytvářejí vlastní zaměstnanci. Od ředitele až po uklízečku. Snažím se své zaměstnance vést k pokoře k zákazníkovi a také k ohleduplnosti ke spravovanému majetku. Uvědomujeme si, že areál není zrovna nejmodernější a technicky nejvyspělejší. Ale mnoho se dá nahradit kvalitní službou. Tak jak se musí chovat každý živnostník, který chce v tvrdé konkurenci uspět. Dobrý duch firmy vždy závisí na tom, jak přistupují zaměstnanci ke klientům. Obzvláště, když poskytujeme služby tohoto typu. Nejsložitější na organizaci jsou pak firemní akce, kdy zaměstnanci klienta přes den sportují a večer se baví. Zajištění všech doprovodných akcí, dopravy, venkovního cateringu, večerního banketu, zprostředkování ubytování v okolí při větších počtech účastníků apod. To vše nutí k odpovědnosti při přípravách a samozřejmě také během akce samotné.

Asi nejvíce je pro veřejnost centrum spjaté s basketbalem. Jaká je vaše spolupráce s nymburským klubem?
Řekl bych, že ta nejlepší v daných podmínkách. Celý chod nymburského basketbalového klubu je na profesionální úrovni. Proto je náš obchodní vztah založen na důvěře v oboustrannou spolehlivost. Občas se objeví komplikace při využívání sportovní haly, protože basketbalová termínovka je nabitá a většinou není známa dříve než pár měsíců před zahájením sezóny. Na druhé straně naši klíčoví klienti plánují své firemní či sportovní akce v předstihu jednoho roku a více. Vždy jsme ale našli společně vhodné řešení pro obě strany, a právě proto si této spolupráce cením. A-tým navíc sportovnímu centru provádí neocenitelnou reklamu a mnohdy přivádí i nové zajímavé klienty.

Připravují se u vás reprezentanti různých sportovních odvětví, kteří jsou hodně úspěšní. To vás může hodně těšit…
To je jakási přidaná hodnota celého nymburského areálu. Mnozí z těchto úspěšných sportovců se k nám rádi vracejí z několika důvodů, kterými jsou klidné prostředí v dobrém dopravním spojení, návaznost souvisejících služeb (sportoviště, regenerace, ubytování, strava), takřka domácí kuchyně vyhýbající se polotovarům a práškovým produktům, ochotný personál. Toto vše zatím ještě vítězí nad stárnoucím technickým vybavením. Jsem za to velmi rád, že tito sportovci opakovaně využívají služeb tohoto centra. Jsou mu věrni a nyní by měla snad přijít doba, kdy jim tuto věrnost centrum vrátí svou vlastní modernizací.

Je něco, co možná Nymburáci nebo lidé z okolí nevědí, čeho by mohli ve Sportovním centru využít?
Zcela jistě mohou využívat tenisový areál, který je ve východní části areálu u cyklostezky směrem na Poděbrady. Je zde příjemné prostředí a od května do září denně otevřený kiosek s občerstvením. V této části jsou i volejbalové kurty využitelné pro nohejbal, jedno hřiště na beachvolejbal, dvě dráhy na pétanque a asfaltová plocha na streetball. Naopak v západní části areálu mohou návštěvníci využívat dráhový minigolf, další dvě hřiště na beachvolejbal a dva tenisové dvorce s přírodní trávou. V zimních měsících pak nabízíme možnost zakoupení permanentek do haly, kde je možné hrát tenis, futsal, volejbal, nohejbal, florbal nebo badminton. Prodáváme také permanentky do plaveckého bazénu, ale díky jeho velké obsazenosti plaveckými oddíly a ostatními sportovci, je jejich počet omezen a až na výjimky dlouhodobě vyprodán.

Jezdí k vám na různá soustředění i kluby a reprezentační výběry ze zahraničí. Jsou náročnější české nebo zahraniční oddíly?
Dle mé zkušenosti není rozdílu mezi zahraničními či tuzemskými skupinami. Každý většinou vyžaduje podobnou pozornost. Větším úskalím je vůbec zahraničního klienta získat, protože při předběžné návštěvě našeho centra poukazují na neexistenci klimatizace na pokojích či jejich zastaralou vybavenost. Málokdy se povede na takového pozorovatele udělat dobrý dojem, když ho provázíme budovou. Pokud k nám ovšem nakonec zavítá, tak se loučí s děkovnými slovy za nadstandardní přístup a příjemnou atmosféru. Rozdílné nároky jsou ale patrné dle sportovního odvětví. Jiné nároky mají fotbalisté, jiné volejbalisté a úplně jiné atleti.

Jste ředitelem Sportovního centra, navíc předsedou nohejbalového svazu. Jak to všechno zvládáte? Nebo máte ještě další funkci?
Předsedou nohejbalového svazu jsem se stal až v roce 2008. Naopak na post ředitele jsem nastoupil v roce 2004. Tuto hierarchii ctím a v některých případech se nechávám v jednáních za nohejbalový svaz zastupovat svými kolegy z výkonného výboru. V roce 2010 jsem ještě přijal volbu své osoby na post prezidenta evropské nohejbalové asociace EFTA. Musím přiznat, že ze začátku to bylo vše jednodušší, ale postupem času je stále složitější zvládnout výše uvedené činnosti současně. Nohejbal si téměř vždy ponechávám na večerní čas, který trávím doma u PC. A to někdy až do pozdních nočních hodin. Druhá ranní hodina nebývá výjimkou. V tomto ohledu musím nejvíce poděkovat své rodině, že mi vytváří klidné a pohodové zázemí.

Česká republika je nohejbalovou velmocí. Udrží si podle vás tuto pozici i v dalších letech?
Jsem přesvědčený, že v nejbližších několika letech určitě. Rád bych ovšem byl svědkem takového rozvoje nohejbalu ve světě, že bychom se museli vážně třást o své pozice na každém šampionátu. Pak by náš sport dostal nový impuls se dále vyvíjet. Zatím stále těžíme z minulosti a z dlouhé tradice. Například asijské země jsou velmi technicky vyspělé, a pokud se nám podaří je přivést k naší světové asociaci, pak bude okamžitě špička o poznání širší.

Pořádali jste mezinárodní nohejbalová klání nejvyšší úrovně, při kterých byly tribuny nacpané k prasknutí. To je pro vás asi největší odměna za vaše úsilí, ne?
Máte úplnou pravdu. Tam, kde přinášíte osobní oběti jako dobrovolník bez nároku na finanční ohodnocení, jsou povedené akce tou největší odměnou. Ta elektrizující atmosféra v hale, nervozita o výsledek, uznání samotných hráčů, to vše mne opakovaně nabíjí energií a posunuje k další práci.

Co připravujete pro letošní rok?
Ve sportovním centru snad již letos bude postupně docházet k modernizaci a tím i k novým výzvám. V nohejbale to budou především sportovní akce té nejvyšší kvality. 25.února světový pohár družstev nejlepších národních týmů České republiky, Slovenska, Rumunska, Maďarska, Francie a Švýcarska. Poté koncem září finále mužské extraligy družstev, stejně jako v roce 2011. A začátkem prosince třešinka na dortu – mistrovství světa mužů! Je na co se těšit.

Kamil Kleník
Narozen:
3.6.1973
Kde: Praha
Stav: ženatý
Dosavadní činnosti:
1992 – dokončení střední hotelové školy v Praze
1992-1994 rodinný podnik v oboru pohostinství, poté v oboru chemického čištění (Praha)
1995-2003 Hotel zámek Štiřín – provozní ředitel
2004-??? Sportovní centrum Nymburk – ředitel
Oblíbený sportovec: Jan Železný, z aktivních Jaromír Jágr