I v letošním roce se vyhlašovalo deset nejlepších sportovců mezi jednotlivci. Jak se předpokládalo, nakonec první čtyři místa obsadili sportovci, kteří nás úspěšně reprezentovali na olympiádě v Pekingu. Nikdo z nejlepších tří však v úterý do Mladé Boleslavi nedorazil.

Triumf si letos odnesl skifař Ondřej Synek, který tak k olympijskému stříbru mohl přidat i titul Sportovec Středočeského kraje.

Na druhém místě byl vyhodnocen atletický výškař Tomáš Janků a třetí místo znovu patřilo vyznavači vodních kanálů, členu čtyřky bez kormidelníka Janu Gruberovi. Cenu za něj převzala sestra a přiznala, že bratrovy oslavy bývají občas bouřlivé. Sestra Jana Grubera se ten večer vůbec proměnila v poslíčka. Převzala totiž cenu i pro krále středočeských sportovců Ondřeje Synka.

Cena pro stříbrného Tomáše Janků bude putovat poštou.

Až na čtvrtém místě skončila nejlepší žena – Štěpánka Hilgertová, která se nám v Pekingu ve finálové jízdě málem utopila. Nebýt této nešťastné události, asi by skončila i výše mezi sportovci v kraji.

Také mezi kolektivy v našem kraji excelovali olympionici. Vyhráli vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, kteří z pekingské vody vylovili stříbro. Na pódiu prozradili, jak bojují proti vzájemné ponorkové nemoci: „Když se chytneme, tak nás udobřuje trenér,“ řekl Ondřej Štěpánek.
Vítěz kategorie nejlepší hráč v zahraničním klubu, kladenský odchovanec Tomáš Kaberle, se z pochopitelných důvodů slavnostního večera neúčastnil, neboť si plní povinnosti v zámořské NHL. Cenu tak za něj převzal otec třetího umístěného Jaromíra Jágra a na Kladno tak putovaly hned dvě ceny z této kategorie.

Nejlepší trenér vzešel stejně jako v případě kolektivů z „divoké vody“. Stal se jím trenér úspěšných vodních slalomářů Ondřej Mohout, který si netroufal odhadovat, zda stříbrné dvojici bude na olympiádě v Londýně cinkat zlato. „Je to sport a Londýn je ještě daleko,“ řekl úspěšný trenér.
Největší potlesk přítomných diváků sklidili vedle vítězů jednotlivých kategorií také všichni ocenění hendikepovaní sportovci. Nejlepším z nich byl za letošní rok vyhlášen cyklista Tomáš Kvasnička, který přivezl z paralympijských her v Číně tři bronzy. A trošku si posteskl: „Mrzí mne, že paralympiádě není věnováno v médiích tolik prostoru, jako sportům zdravých kolegů.“

Kolínský atlet Petr Peňáz se pro změnu stal největším letošním objevem. Jde o českého reprezentanta na sto metrů překážek a také úspěšného dálkaře. Sympatický mladík prozradil své sportovní sny: „V příštím roce bych se chtěl dostat na Evropu a poté také na mistrovství světa.“

Zvláštní ocenění za celoživotní přínos sportu získala oštěpařka Nikola Brejchová, která po pekingské olympiádě ukončila sportovní kariéru. Cenu jí předala sportovní legenda – atletka Jarmila Kratochvílová. Brejchová údajně zatím po závodění netruchlí. „Zatím je to čerstvé. Třeba to přijde. Ale po tréninkových dávkách se mi rozhodně nestýská,“ zavtipkovala.

Večerem provázeli Vlasta Korec a Barbora Haničová.

V průběhu programu diváci mohli zhlédnout vystoupení bubenického seskupení Tam Tam Batucada nebo taneční skupiny Jumping Kangaroos. O hudební vložku se postarali Beatles Revival, milovníky bojových umění pak zaujala ukázka taekwon-da.

O vítězích ankety rozhodovala odborná porota. Nominačními kritérii byla především světová, evropská nebo olympijská medaile.

Nejlepší středočeští sportovci pro rok 2008

Kategorie jednotlivců

1. Ondřej Synek (veslování – Dukla Praha/St. Boleslav)

– 2. místo na OH v Pekingu

2. Tomáš Janků (atletika – Dukla Praha/V. Přílepy)

– 7. místo na OH v Pekingu

1. místo na MČR

3. Jan Gruber (veslování – Dukla Praha/Mratín)

– 5. místo na OH v Pekingu

ve čtyřce bez kormidelníka

4. Štěpánka Hilgertová (vodní slalom – Dukla Brandýs)

– 1. na ME 2008 v K1 žen

5. Kateřina Šafránková (atletika – Sokol Kolín)

– stříbrná z MS juniorů, překonání

rekordu kladivem (68,26 m),

mistryně ČR v hodu kladivem,

bronzová v disku žen a mistryně

ČR ve vrhu koulí juniorek

6. Olivia Prokopová (minigolf – Putt–golf club CONDOR)

– Mistryně světa, Mistryně ČR, 2. na US

Masters kat. žen a 3. v kat. dvojic, 2. na

US Open a Americas Cup kat. žen,

1. na British Open žen

7. Josef Nikl (sport. střelba – SSK Vlašim) – 1. na MS běžící

terč malorážka v kat. juniorů i družstev,

2. na MS běžící terč vzduchovka kat.

junior a 3. na MS mix junior

8. Vavřinec Hradílek (veslování – USK Praha/Zbuzany)

– semifinále na OH Peking K1

9. Michaela Mrůzková (rychl. kanoistika – USK/Brandýs)

– 8. místo na deblkajaku na OH v Pekingu

10. Petr Koukal (badminton – BK 93 Hořovice) – 1. na MČR,

1. na MM Islandu, 2. na turnajovém

okruhu BEC, účastník OH v Pekingu

Nejlepší kolektivy

1. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (vodní slalom), 2. ČEZ Basketball Nymburk, 3. Aerobic Dancers Kladno.

Sportovci v zahraničních klubech

1. Tomáš Kaberle (hokej), 2. Rudolf Kraj (box), 3. Jaromír Jágr (hokej).

Kategorie trenéři/cvičitelé

1. Ondřej Mohout (vodní slalom), 2. Muli Katzurin (basketbal), 3. Tomáš Janků (atletika).

Kategorie zdravotně postižení sportovci

1. Tomáš Kvasnička (cyklistika), 2. Eva Berná (atletika), 3. Jiří Raul (sledge hokej).

Kategorie objev roku do 18 let

Petr Peňáz (atletika)

Zvláštní ocenění za dlouhodobý přínos sportu

Nikola Brejchová (atletika)

JAROSLAV BÍLEK, VLASTIMIL DUDÁČEK