Je vám teprve patnáct let a závodíte na čtyřkolkách. Jak jste se k tomuto sportu dostala?

Tak k tomuhle sportu mě dovedl taťka a bylo to v den mých narozenin. Prostě jsme se rozhodli, že pojedeme zafandit známým na závody a tam se mě taťka zeptal, jestli nechci jet a tak jsem jela. Absolutně jsem vůbec nepočítala s tím, že bych se mohla hned umístit na druhém místě. Okamžitě jsme se ponořily do světa motorů.

Co vás vedlo k tomu, abyste sedla za řídítka a rozjela se?

Adrenalin a ta atmosféra závodů.

Jezdíte druhým rokem a už máte za sebou několik úspěšných závodů. Jakého nejlepšího umístění jste dosáhla nebo jakého si nejvíce vážíte?

Zatím nejlepší umístění bylo druhá vicemistryně v Cross country za kategorii ženy a na offroad maratonu celkově pátá z dvaceti kluků – juniorů. Ale vážím si každého dobře zajetého závodu a posunutí se vpřed.

Za koho vlastně jezdíte?

Jezdím za Quadpoint racing team. Spolu se mnou závodí i má týmová kolegyně Kateřina Křenková, která také pochází z nymburského kraje.

Nemají o vás rodiče strach, když jedete závodní jízdu?

Tak určitě o mě strach mají, ale věří mi a to je hlavní. Mamka vždycky když startuji do nějakého prudkého kopce, tak se radši otočí, aby to neviděla.

A jací jsou rodiče fanoušci?

Ti nejlepší a nejvěrnější. Když je vidím stát u tratě a vidím, jak mi fandí a prožívají to se mnou, tak mě to žene víc a víc ku předu.

Takový sport je hodně finančně náročný. Jak to zvládá rodinný rozpočet?

Ano to je, ale zatím se držíme zuby nehty.

Jak často trénujete, jak často jezdíte po závodech a jak to všechno zvládáte se školou?

Trénujeme v každém volném čase. Kvůli tréninku jedeme třeba i sto padesát kilometrů, jen abych si zajezdila jinde, než na naší týmové trati v Poříčanech, kterou už znám nazpaměť. Závody máme každý víkend, ale přes léto a zimu máme krátkou pauzu, takže se věnujeme zimním i letním sportům a dáváme do kupy čtyřkolku. Jelikož jsem ještě na základní škole, tak to učivo nějak zvládám.

Tento sport je spíše výsadou chlapců a mužů. Co vám na to říkají spolužačky nebo kamarádky?

Budu upřímná, ale od té doby, co jsem začala aktivně závodit a věnovat se čtyřkolkám, se se mnou všechny spolužačky přestaly bavit a začaly o mě šířit pomluvy. Ale mám jednu pravou kamarádku, která mě v tom, co mě baví, podporuje a i se mnou jezdí na závody, za což jí moc děkuji.

Máte ještě vůbec čas na další záliby?

Moc ne, ale na kamarády si vždycky čas udělám během týdne.

Čeho byste chtěla ve svém sportu dosáhnout?

Tak určitě bych si chtěla zkusit nějakou zahraniční Rallye, ale mým největším snem je jet Dakar.

KRISTÝNA VAŇKOVÁ
Narozena: 26. 9. 2001
Studuje: Základní školu, ale chystá se na cestovní ruch
Záliby: Čtyřkolky, adrenalinové sporty, kamarádi a hudba
Sportovní vzor: Camelia Liaproti a Joel Hetrick
Oblíbené jídlo: Pizza, svíčková a mořské plody
Oblíbený film: Transformers
Oblíbená hudba: POP