Je mu 29 let a jeho obrovskou vášní je motorka. V současné době je Lubomír Živnůstka z Velkého Zboží jediným, zjednodušeně řečeno, motokaskadérem v nymburském okresu. „Alespoň o žádném jiném nevím. A je to škoda. Ve více lidech by se to lépe táhlo a byla by větší motivace,“ říká sympatický mladík, jehož zatím krátkou kariéru nastartovala strašlivá nehoda kamaráda, který před jeho očima našel smrt pod koly rozjeté cisterny. „Tenkrát jsme jeli na grilování a ani ne tak rychle. Skončil pod náklaďákem. Od té doby jsem se na klasické ježdění vykašlal. Měl jsem to pořád před očima,“ popisuje nehodu s tragickými následky mladík, který jezdí pod přezdívkou Panky.

Jelikož po nehodě nechtěl zůstat bez motorky, dal se na stuntriding. A právě minulý víkend se zúčastnil na letišti v Plané u Mariánských lázní svých prvních závodů. Na Stuntriding cupu III v soutěži „Ukaž, co umíš“ skončil dvanáctý a nechal za sebou i závodníky, kteří jezdí mnohem déle. „Mám z toho dobrý pocit. Byly to mé první závody a nechal jsem za sebou zkušenější jezdce. Škoda, že jsem byl nervózní. Některé triky se mi v té chvíli naprosto vykouřili z hlavy,“ vysvětluje Panky.

Závody navštívilo více než patnáct stovek příznivců tohoto sportu a nervozita zřejmě sehrála své. Panky už ale několikrát před diváky vystupoval. „Nebylo to před tolika lidmi, ale už jsem jel na soukromých akcích kamarádů,“ řekl závodník. Nedávno třeba předvedl něco málo ze svého umění na Kevin cupu v Odřepsích, kde ovšem nemohl předvést kvůli úzké silnici a brzdícím retardérům maximum.

Závody v Plané byly letos třetí v pořadí. Panky se sice chystal už na předchozí dva závody, ovšem ráznou stopku mu vystavilo zranění. „Za sezonu spadnu tak dvacetkrát. A když spadnu nešikovně jako teď naposledy, zastaví mě to třeba na dva měsíce,“ vysvětluje. Právě zlomený nárt, nepříjemné popáleniny a pochroumaná žebra – to je daň za poslední pád, který mu odsnul závodní premiéru.

Jeho velkým vzorem je Američan James Britton. „Američani jsou v tomhle odvětví motorismu hodně daleko. Je až neuvěřitelné, co dovedou,“ tvrdí. V Česku má za vzor svého kamaráda vicemistra republiky Aleše Poláka – Kejleba. „Každá rada od něj je hodně cenná,“ má jasno. Největším hnacím motorem je pro něj konkurence. „Když vidím, co někteří kluci umí, chci to umět taky. To je pro mě největší motivace,“ vysvětluje.

Motorka pro něj znamená obrovské odříkání a dřinu. „Je to hodně vydřené. Nešlo by to ani bez podpory blízkých a rodiny. Ale když pak jedu show pro lidi a dokážu je vyhecovat, je to to nejlepší a nevyrovná se to ani penězům,“ dodává Panky, který bude podle svých slov jezdit tak dlouho, dokud to půjde.