Jak dlouho se rychlostní kanoistice věnuje a proč jste si vůbec vybral tento sport?
Rychlostní kanoistice se věnuji od třinácti let, od mala jsem vystřídal mnoho sportů, ale když mě kamarádi vzali na loděnici, abych si pádlování zkusil, hned mě to chytlo a vydržel s tím až do teď.

Který z vašich úspěchů je podle vás nejcennější?
Nejvíc si cením samozřejmě medailí, a to bronzu z ME 23 nebo bronzu na Světové Univerziádě konané letos v ruské Kazani. Cením si i dvaceti šesti titulů mistra republiky, které jsem doposud získal.

Co na tyto úspěchy říkají vaši nejbližší – rodina, kamarádi, spolužáci?
Nejbližší jsou rádi za každý můj úspěch, jelikož vidí, kolik času se musí kanoistice obětovat. Že jsem pořád někde pryč, to už jsou rádi méně.

Vy jste z Nymburka, ale závodíte v barvách USK Praha. Jak to zvládáte s dojížděním nebo se školou?
Závodím za USK, a tak musím trénovat Praze. Od klubu mám zajištěný pokoj na hotelu na Strahově, kde bydlím, když jsem v Praze. V týdnu mám několik tréninků, které si mohu udělat sám, takže v Praze nemusím být pořád a můžu si odtrénovat doma v Nymburce. Školu teď dodělávám v kombinovaném studiu, kam jsem přešel po prvním ročníku, který jsem absolvoval prezenčně.

Máte nějaký vzor mezi sportovci? Pokud ano, proč je to právě tento člověk?
Já nemám vyloženě jeden sportovní idol. Obdivuji všechny sportovce, kteří něco dokázali a ti jsou mými vzory. V kanoistice to jsou Martin Doktor, či můj bývalý trenér Petr Fuksa.

Jaký je váš nejbližší sportovní program?
Nyní jsem na soustředění v Itálii, kde trénujeme v optimálnějších podmínkách než jsou teď doma. Ještě před Vánoci jedu na dva týdny do Livigna na soustředění na běžkách. V novém roce pak přichází kolotoč soustředění v teple jako příprava na novou sezonu, která začíná v dubnu.

Jaké jsou vaše sportovní cíle? Myslíte třeba na olympijské hry?
Chtěl bych získat ještě nějaké medaile z mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. Za dva roky je kvalifikace na olympijské hry, uvidíme jak se ještě posunu ve výkonnosti, abych mohl zabojovat o olympiádu, sen každého sportovce.

Jak těžká je podle vás cesta na úplný vrchol sportovní kariéry?
Cesta je to náročná, plná překážek, překvapení, úspěchů a neúspěchů, zklamání a tvrdé práce. Když se člověk pomalu vším prodere a tvrdě maká, může se dostat na vrchol.

Vizitka

RADEK MIŠKOVSKÝ

Datum narození: 26. 3. 1990
Bydliště: Nymburk
Záliby: sport, filmy, cestování
Obl. pití: džus, pivo, aloe
Obl. jídlo: vepřové na houbách, pizza, steak
Největší úspěchy: 3. ME 23, 2 x 2. AMS, 3. Světová Univerziáda, 26 x mistr ČR, 4. ME, 4. MSJ